Select Page


Na których drogach od lipca zapłacisz za przejazd?


 

Kierowcy ciężarówek, autobusów i camperów od wakacji będą musieli płacić już za 2500 tys. km dróg. DGP dotarł do szczegółowego wykazu odcinków, które zostaną włączone do systemu viaTOLL.

W tym roku planowane są jeszcze co najmniej dwa rozszerzenia liczby dróg objętych e-mytem. Pierwsze z nich będzie miało miejsce na początku lipca, a kolejne – najpewniej w grudniu.

Z początkiem drugiego półrocza do sieci dróg objętych elektronicznym systemem płatności zostanie dołączonych ponad 360 km dróg i autostrad. Chodzi m.in. o odcinek autostrady A1 od Kowala do węzła Kutno Wschód, dwa odcinki A2 Łódź Północ – węzeł Konotopa oraz obwodnicę Mińska Mazowieckiego, dwa odcinki A4 (m.in. Rzeszów Północ – Rzeszów Wschód), a także fragmenty tras typu „S” – S7 (w tym południowa obwodnica Gdańska), S8 (obwodnice Zambrowa i Wiśniewa), S11 oraz S17.

Jak wynika z naszych nieoficjalnych ustaleń, pierwotnie rozważane było włączenie w lipcu do systemu viaTOLL m.in. fragmentu trasy S8 Jeżewo – Białystok oraz odcinek A4 Jarosław Zachód – węzeł Przemyśl. Dlaczego tak się nie stało – nie wiadomo. Eksperci są zdania, że może to być efekt opóźnień inwestycyjnych lub opór samorządów, które boją się, że zostaną rozjechane przez tiry w wyniku wprowadzenia opłat na tych drogach. Być może zostaną włączone do viaTOLL w grudniu.

Rozszerzeniem systemu zajmie się jego operator, firma Kapsch. Jej przedstawiciele nie komentują naszych ustaleń. – Szczegółowe informacje zostaną przekazane użytkownikom i dziennikarzom w połowie maja – zapowiada Krzysztof Gorzkowski z Kapsch.

Więcej informacji: Dziennik Gazeta Prawna


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.