Select Page


Niszczenie towarów pochodzących z przemytu


 

Jak podaje Izba Celna z Białej Podlaskiej w środę (18.08.) komisyjnie zniszczono towary zatrzymane przez Służbę Celną przy próbie nielegalnego wwozu na teren Unii Europejskiej. Były to: setki tysięcy sztuk leków i sterydów anabolicznych, kilkadziesiąt nielegalnych automatów do gier, kilkadziesiąt kilogramów środków ochrony roślin, blisko 2 tys. pirackich płyt CD i DVD oraz inne.

To największe od kilku lat niszczenie nielegalnych towarów przejętych przez funkcjonariuszy celnych z Izby Celnej w Białej Podlaskiej, chroniących blisko 500-kilometrowy odcinek lądowej granicy Unii Europejskiej.

Służba Celna zniszczyła m.in. blisko 400 kg leków i sterydów niewiadomego pochodzenia. Wśród nich były zarówno leki niedopuszczone do obrotu w Polsce, jak również SFAŁSZOWANE PRODUKTY LECZNICZE – nielegalnie wyprodukowane, nigdzie nie przebadane, zawierające często duże ilości wysoce toksycznych zanieczyszczeń, często działające zbyt słabo, nieodpowiednio lub nie działające wcale – z uwagi na niewłaściwą ilość, brak lub zupełnie inną niż podana na opakowaniu substancję czynną.

W Polsce znane są przypadki „bazarowej” sprzedaży ziół na odchudzanie nafaszerowanych ołowiem czy leków na potencję produkowanych z gipsu. Na opakowaniach farmaceutyków, które funkcjonariusze celni zatrzymują na granicy nierzadko brakuje też nazwy producenta, daty ważności, składu czy informacji o sposobie zażywania leku. Dodatkowo osoby decydujące się na zażywanie takich leków nigdy nie mają pewności, w jakich warunkach były one produkowane i przechowywane, a także przewożone (przykładowo Służba Celna zatrzymała leki, które powinny być przechowywane w lodówce, a przez granicę przemycane były… pod osłoną silnika).

Wśród zniszczonych przez funkcjonariuszy celnych farmaceutyków znalazły się m.in.:
–      antybiotyki, jak np. cefazolin (antybiotyk o działaniu bakteriobójczym) czy beznzylopenicylina;
–      paracetamol (powszechnie stosowany lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym),
–      środki uspokajające  – ekstrakt waleriany;
–      leki stosowane np. przy niewydolności trzustki (festal);
–      tabletki MUMIJO – lekarstwo reklamowane w internecie jako uniwersalny środek na wiele „nieuleczalnych” chorób;
–      niebezpieczne dla zdrowia i życia tabletki o nazwie Dai Dai. Nieuczciwi handlarze oferują ten specyfik między innymi w Internecie, obiecując rewelacyjne efekty odchudzające. Kupujący często nie mają świadomości, iż ta produkowana w Chinach substancja zawiera sibutraminę działającą podobnie do amfetaminy. Na świecie zarejestrowano kilkadziesiąt śmiertelnych przypadków po zażyciu podobnych do Dai Dai środków.
–      suplementy diety – m.in. środki pomagające w walce z rakiem, stosowane też przy zaburzeniach funkcji wątroby i chorobach układu odpornościowego oraz ziołowe preparaty zwiększające wydolność serca i wzmacniające układ krążenia, stosowane m.in. przez osoby zagrożone osteoporozą;
–      różnego rodzaju maści i balsamy, w tym m.in. wyprodukowane na bazie tłuszczu z niedźwiedzia brunatnego;
poza tym sterydy, takie jak np.:
–      primobolan – steryd anaboliczno–androgenny bardzo często stosowany przez kobiety,
–      testenat – syntetyczna pochodna testosteronu,
–      somatogenum – środek zawierający w swym składzie hormon wzrostu somatotropinę.
Na uwagę zasługuje fakt, iż np. primobolan w wersji iniekcyjnej, a więc takiej, jak ta zatrzymana przez celników, zgodnie z informacjami zawartymi w internecie, został wycofany z legalnej produkcji w roku 1993. Somatogenum natomiast produkowane jest prawdopodobnie na Litwie i może zawierać w swym składzie hormon wzrostu pozyskiwany ze zwłok.
–      Testosteron.

Wszystkie leki i sterydy najpierw zostały zmielone w specjalnej maszynie i wymieszane z innymi produktami zanieczyszczającymi, a następnie spalone.

Zabezpieczanie i ochrona społeczeństwa i środowiska przed zagrożeniami są jednym z elementów misji Służby Celnej.

Źródło: www.bialapodlaska.uc.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 9 lat temu.