Select Page


OZPTD w sprawie nielegalnych imigrantów


 

OZPTD w sprawie nielegalnych imigrantów – pismo do Ministra Spraw Zagranicznych

Stobno, dnia 28.12.2009 r.

Pan
Radosław Sikorski
Minister Spraw Zagranicznych

Al. J. Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze!

Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego zwraca się do Pana Ministra z prośbą o podjęcie działań w związku z sytuacją jaka ma miejsce we Francji i Wielkiej Brytanii a dotyczy  polskich kierowców wykonujących transport drogowy.
Wielu kierowców oczekujących na terminalach przed udaniem się do Wielkiej Brytanii, jest narażonych na niebezpieczeństwo ze strony nielegalnych imigrantów. Masowo przecinane są opończe pojazdów, w których ukrywają się imigranci. W przypadku stwierdzenia przez kierowcę takiego faktu, grozi mu się pobiciem a nawet śmiercią. W przypadku zgłoszenia takiej sytuacji władzom francuskim lub brytyjskim, kierowcy traktowani są jak podejrzani, często nakładane są na nich kary, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Nie dość, że ponosimy straty wynikające z uszkodzenia opończy pojazdu, często zniszczenia przewożonego ładunku, to jeszcze kierowcy i firmy traktowani są jak organizatorzy nielegalnego procederu. Dlaczego w ten sposób traktowani są polscy kierowcy? Prosimy zwrócić się z tym pytaniem do strony francuskiej i brytyjskiej. Prosimy o podniesienie kwestii braku bezpiecznych parkingów na północy Francji przy przeprawach promowych do Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku doszło do tragicznego zdarzenia, gdy jeden z kierowców po wykryciu nielegalnych imigrantów udaremnił ich ukrycie się w ciężarówce, został ciężko poraniony nożem.
Według nieoficjalnych danych, w lasach koło Dunkierki i Lille na północy Francji ukrywa się ponad tysiąc nielegalnych imigrantów, którzy próbują przedostać się na Wyspy Brytyjskie.
Zwracam się zatem do Pana Ministra o podjęcie skutecznej interwencji, tak by zatrudniani przez nas kierowcy mogli bezpiecznie wykonywać swój zawód, a pracodawcy nie byli narażeni na straty.
Bardzo proszę o poinformowanie o podjętych działaniach.

Z poważaniem

Za Zarząd Główny OZPTD

Przewodniczący
Ogólnopolskiego Związku
Pracodawców Transportu Drogowego

Bolesław Milewski


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 9 lat temu.