Select Page


PAP: Białoruś wprowadziła zmiany w przepisach dot. wywozu towarów


 

Białoruś wprowadziła od niedzieli zmiany w przepisach dotyczących przekraczania granicy i wywozu towarów – poinformowała Izba Celna w Białymstoku. Zgodnie z nimi część towarów, m.in. benzynę i olej napędowy, można wywozić nie częściej niż raz na 5 dni.

Według agencji Biełta, chodzi o ograniczenie wywozu na Litwę i do Polski przez osoby fizyczne benzyny i oleju napędowego oraz innych podstawowych towarów o cenach regulowanych przez państwo poza obszar Unii Celnej tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan.

Według białoruskiej telewizji, z kraju można wywieźć bez cła w samochodzie osobowym „bak plus 10 litrów paliwa i nie częściej niż jeden raz w ciągu pięciu dni”. Częstszy wywóz paliwa niż raz na pięć dni będzie możliwy, gdy wypełni się deklarację i opłaci cło.

Izba Celna w Białymstoku podała w komunikacie, że wprowadzone zostały też cła na papierosy – w przypadku wywozu powyżej 2 paczek nałożone zostanie cło w wysokości 4 tys. rubli białoruskich za każdą paczkę przewyższającą normę. Poinformowała też, że wprowadzony zostanie zakaz wywozu niektórych produktów, np. mąki, kaszy, mięsa.

Rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej Justyna Szmidt-Grzech powiedziała w niedzielę PAP, że o nowych przepisach SG dowiedziała się w sobotę wieczorem. „Nie znamy szczegółów i oczekujemy na bliższe wyjaśnienia. Do tej pory nie zaobserwowaliśmy żadnych negatywnych zjawisk na granicy z udziałem polskich podróżnych” – zaznaczyła.

Informacje podane przez Izbę Celną w Białymstoku strona polska otrzymała od białoruskiej Służby Celnej. Wyjaśniono w nich, że podstawą zmian jest rozporządzenie Rady Ministrów Republiki Białoruś.

Jak tłumaczył wcześniej w białoruskiej TV prezydent Aleksandr Łukaszenka, podejmowane są „zaporowe działania, aby nie podwyższać cen na rynku wewnętrznym”. Podkreślił, że ceny na wiele towarów na Białorusi, a zwłaszcza benzyny, są dwa-trzy razy niższe niż na Litwie czy w Polsce. „Doznajemy strat, gdyż nasze produkty są wywożone” – dodał.

Na Białorusi 7 czerwca ceny na paliwo samochodowe podwyższono o 31 procent, ale 9 czerwca na polecenie prezydenta Łukaszenki ceny z powrotem zmniejszono – o 13-22 procent. Wcześniej, od 24 maja, ceny paliwa wzrosły o ponad 20 procent.

Źródło: PAP


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.