Select Page


Papierosy pod 20 tonami ładunku


 

Jak informuje Izba Celna w Białej Podlaskiej, Sergiej K., 51-letni ukraiński kierowca, jadący z ładunkiem do Niemiec próbował przemycić na teren Unii Europejskiej blisko 5 tys. paczek papierosów. Nielegalny towar przejęli funkcjonariusze Służby Celnej.

Sergiej K. przekraczał w ostatni weekend ukraińsko-polską granicę w Dorohusku. Z dokumentów przewozowych wynikało, że wiezie z Zaporoża dla niemieckiego odbiorcy 20 ton sztucznego korundu (korund – minerał z gromady tlenków, z uwagi na wysoką twardość stosowany jako materiał ścierny, np. wykorzystywany w tarczach szlifierskich). Towar zapakowany był w worki, tzw. big-bagi – w każdym znajdowała się tona ładunku.

Ciężarówka z ładunkiem prześwietlona została urządzeniem skanującym. Uzyskany obraz wydał się funkcjonariuszom celnym na tyle podejrzany, że zdecydowali szczegółowej rewizji towaru. W tym celu konieczne było użycie specjalnych wózków do rozładunku, o dużym udźwigu, umożliwiających przesypanie towaru do innych big-bagów. By tego dokonać sprowadzono specjalną firmę rozładunkową.

Papierosy o wartości blisko 40 tys. złotych znajdowały się na dnie każdego z 20 worków z minerałem. Pod tonami korundu celnicy znaleźli ich prawie 5 tys. Gdyby „nielegalny dymek”  sprzedany został na rynku niemieckim jego wartość wzrosłaby co najmniej 2-3-krotnie.

Ukraiński kierowca Sergiej K. nie przyznał się do próby przemytu. Twierdził, że nie miał świadomości, że przewozi dodatkowy, nielegalny ładunek.

Sprawa jest w toku i zostanie skierowana do sądu. Na poczet grożącej kary Sergiej K. musi wpłacić 15 tys. złotych.

Służba Celna w całym kraju udaremniła już w tym roku przemyt ponad 275 mln szt. papierosów, z czego celnicy z woj. lubelskiego – ponad 120 mln sztuk.

Źródło: www.bialapodlaska.uc.gov.pl


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 9 lat temu.