Select Page


Przystanek: TRANSEXPO


 

Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego to największa tego typu impreza w Europie środkowo – wschodniej. W 2011 roku do targów Kielce przyjechało 160 wystawców z 11 krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Belgii, Holandii, Austrii, Czech, Włoch, Francji i Polski oraz ponad 4500 branżowych zwiedzających. Co roku na TRANSEXPO czołowe firmy z branży prezentują rynkowe hity, nowości, ale przede wszystkim ta wystawa to miejsce międzynarodowych premier.

Partnerem strategicznym targów w 2011 roku był AUTOSAN S.A.

Z roku na rok targi TRANSEXPO wzbudzają coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród wystawców, ale także zwiedzających i specjalistów z branży. W 2006 wystawa otrzymała Medal Europejski dla Usług. TRANSEXPO posiada także rekomendację Polskiej Izby Przemysłu Targowego. Po raz drugi w ramach targów odbył się Salon Wyposażenia Stacji Kontroli Pojazdów MOTO-TECH. To specjalistyczna wystawa dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie stacji diagnostycznych.

Pojazdy transportu miejskiego, podmiejskiego i międzymiastowego, auta turystyczne, specjalistyczne i gospodarcze, części zamienne oraz elementy wyposażenia tych pojazdów to tylko niewielka część tego, co zaprezentowane było na kieleckiej wystawie. Jak co roku podczas TRANSEXPO czołowe firmy z branży prezentują pojazdy nowej generacji gwarantujące najwyższy standard, komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów. W halach Targów Kielce zobaczyć można pojazdy, wyposażenie i infrastrukturę związana z przewozem pasażerów.

W 2011 roku wśród premier znalazł się przede wszystkim pierwszy w Polsce elektryczny autobus firmy Solaris. Pojazd o długości 8,9 metra, w wersji niskowejściowej, wyposażony jest w silnik elektryczny zasilany z baterii. Te z kolei mogą być ładowane z zewnętrznego źródła energii poprzez złącze typu plug-in. Wszystkie elementy autobusu są zasilane elektrycznie, m.in. drzwi, czy układ wspomagania kierownicy. Dwie nowości pokazał również AUTOSAN – SANCITY 10LF jako uzupełnienie oferty w zakresie autobusów miejskich rodziny SANCITY, przeznaczony jest do obsługi przewozów pasażerskich na liniach o mniejszym natężeniu ruchu. Przystosowany do przewozu ok. 90 pasażerów. Drugi autobus to TRAMP FL – nowe oblicze dobrze znanego międzymiastowego TRAMP-a, które łączy w sobie zarówno sprawdzone konstrukcje jak i nowoczesne rozwiązania. W ostatnich latach TRAMP był jednym z modeli autobusów, które cieszyły się największym powodzeniem na polskim rynku. Przedsiębiorstwo AMZ z Kutna wystąpiło z autobusem City Smile. Innowacyjność pojazdu polega na zastosowaniu lekkiej konstrukcji doskonale idącej w parze z nowoczesnym wyglądem autobusu oraz wykorzystaniu najnowszej technologii, co z kolei bezsprzecznie wpływa na komfort jazdy. City Smile CS12LF zapewnia 31 miejsc siedzących dla pasażerów oraz 74 miejsca stojące. Ponadto został wyposażony w 6-cio cylindrowy silnik Cummins ISBev6.7 300B, który w polskim autobusie został zastosowany po raz pierwszy.

Targi były bogate w wydarzenia towarzyszące. Jednym z nim była pierwsza w Polsce wystawa zabytkowych autobusów. Najstarszym z eksponatów był klasyczny ogórek – Jelcz 272 Mex z 1971 roku. Model ten to perfekcyjnie przebudowany autobus miejski z modelu 043. Ponadto na wystawie zobaczyć można było sześć innych pojazdów: San H-100B z 1973 roku – dokumentujący jedną z najliczniejszych serii autobusów dla średnich i małych miast, Ikarus 260.04 z 1982 roku – kultowy autobus odbudowany w kompletacji pierwszych dostaw z przełomu lat 70./80., Jelcze 043 z 1985 i 1986 roku – autobusy międzymiastowe służące także zastępczo w komunikacji miejskiej. Eksponaty przyjechały z: Krakowa, Poznania i Warszawy. Organizatorem wystawy był jednoczesny współorganizator targów TRANSEXPO – Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. W organizacji wystawy aktywny udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z trzech ww. miast. W związku z targami odbyła się Konferencja Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej – Plany zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego, a także spotkanie szkoleniowe Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.  Ponadto codziennie miały miejsce prezentacje i konferencje zorganizowane prze firmy biorące udział w targach.

4. Mistrzostwa Polski Kierowców Autobusów zgromadziły ponad 30 zawodników, a wszystkich pokonał pracownik kieleckiego MPK – Janusz Kaszuba. Zawodnicy startowali w dwóch kategoriach – autobusy turystyczne i autobusy lokalne, rozwiązywali test pisemny oraz udzielali pierwszej pomocy. Głównym organizatorem zmagań jest Polski Traker.

Honorowy patronat nad IX Międzynarodowymi Targami Transportu Zbiorowego TRANSEXPO objęło Ministerstwo Infrastruktury, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski, Bożentyna Pałka – Koruba oraz Prezydent Miasta Kielce, Wojciech Lubawski. Współorganizatorem wystawy była Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.