Select Page


Puk, puk, tu Euro 6…


Truckauto-1
 

Od 1 stycznia, już oficjalnie, mamy nową królową. Jest to Jej Wysokość Norma Euro 6.

Nowa królowa de iuris zaczyna swoje rządy od 1 stycznia, ale jest już obecna od dawna. Koncerny motoryzacyjne znając „mapę drogową” dochodzenia do normy Euro 6, już od dawna przygotowywały się do restrykcyjnych ograniczeń emisji szkodliwych związków. Stąd też w ofercie wielu producentów ciężarówek już teraz są oferowane pojazdy z silnikami Euro 6, ale już drugiej generacji. Jest to o tyle ważne, że wszystkie konstrukcje są już sprawdzone. Nie ma zatem obawy o tzw. zespół wieku dziecięcego. Ba, mówi się nawet o tym, że pojazdy Euro 6 są mniej awaryjne i bardziej bezobsługowe niż Euro 5.

Euro 6 ma jeszcze jedno, ważne zadanie. Unia Europejska w białych rękawiczkach ograniczyła chińskim producentom dostęp do rynku na Starym Kontynencie. Powszechnie wiadomo, że technologia oczyszczania spalin do poziomu zgodnego z Euro 6 jest skomplikowana i na razie niedostępna dla Chińczyków. Ale to oczywiście tylko kwestia czasu.

Oczekując zatem na klinicznie czysty rok 2014 życzymy wszystkim truckerom dużo zdrowia, czystego konta w ITD i szerokiej drogi na najbliższe 12 miesięcy.  

Zbigniew Witamborski
Redaktor naczelny TRUCK auto.pl  

Ściągnij cały artykul


 

Katagoria: Komentarz Zbyszka Witamborskiego, Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.