Select Page


Rzetelny Przewoźnik: po raz ostatni…w 2012 roku


 

Wręczenie pamiątkowej statuetki dla Głównego Inspektora Transportu Drogowego- Tomasza Połeć, odebrał Alvin Gajdhur

We wtorek 4 grudnia w warszawskim hotelu Airport Okęcie odbyła się ostatnia w tym roku konferencja edukacyjna w ramach kampanii przeciw kradzieżom pt. “Rzetelny Przewoźnik”, którą zainicjowała firma Trans.eu oraz OZPTD. Ponad 180 przedstawicieli branży TSL przybyłych do Warszawy dyskutowało o tym, jak zapobiegać problemowi kradzieży i wyłudzeń w transporcie drogowym oraz jak skutecznie ścigać sprawców procederu, który każdego roku kosztuje branżę ponad 10 mld euro.

Warszawska konferencja była 8 z rzędu zorganizowaną w ramach kampanii “Rzetelny Przewoźnik”; wcześniejsze odbyły się m.in. w Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu czy Dąbrowie Górniczej. Konferencja w stolicy była ostatnim spotkaniem w tym cyklu w 2012 roku.

Spotkanie otworzył Maciej Maćkowiak z Trans.eu, który przedstawił przebieg kampanii od momentu jej startu w styczniu 2011 oraz zadania, które udało się zrealizować organizatorom w latach 2011-2012. Maćkowiak mówił m.in. o działaniach edukacyjnych, na których skupili się inicjatorzy kampanii. Wskazał m.in. na 17 konferencji edukacyjnych, na których przeszkoliło się ponad 1700 przedstawicieli branży TSL z 4 krajów europejskich, a także o powstaniu serii praktycznych poradników, które mają pomóc kierowcom, spedytorom i właścicielom firm transportowych w zabezpieczeniu się przed działaniami oszustów. Maćkowiak zaprezentował też, powstały w ramach kampanii, raport analizujący skalę kradzieży i wyłudzeń na europejskim rynku transportowym w latach 2009-2011.

Po wystąpieniu Maćkowiaka organizatorzy wręczyli statuetkę z podziękowaniem za wsparcie akcji Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego – Tomaszowi Połeć. W imieniu Głównego Inspektora statuetkę odebrał rzecznik prasowy Inspekcji Alvin Gajadhur. Statuetkę przekazali na ręce przedstawiciela Inspektoratu Grzegorz Haładus z Trans.eu oraz Leszek Luda z OZPTD, którzy w uzasadnieniu mówili o ogromnym wsparciu, jakiego Tomasz Połeć udzielił kampanii, a także o czynnym udziale wojewódzkich inspektorów w konferencjach edukacyjnych odbywających się w ramach akcji.

Po raz pierwszy jedną z prelekcji miał gość zza granicy. Na specjalne zaproszenie organizatorów do Warszawy przyjechał Pan Franciszek Komora – prezes Słowackiego Stowarzyszenia Logistycznego (ZLZ), który podczas swojej prezentacji opowiedział o coraz częściej stosowanej przez przestępców metodzie „na fałszywego przewoźnika”. Komora mówił m.in. o potrzebie ujednolicenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa w Europie.

Swoje prelekcje mieli także Janusz Gruchalski z Wydziału ds. Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji, Mirosław Gruszeczka – ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie kurierskiej K-Ex, a także Łukasz Chwalczuk z kancelarii prawnej Iuridica – stały bywalec cyklu. Na zakończenie serii wykładów przedstawiciele Trans.eu – Agnieszka Filipowicz oraz Grzegorz Haładus opowiedzieli uczestnikom, jak skutecznie korzystać z narzędzi bezpieczeństwa oferowanych przez operatora Systemu Trans.eu.

Ostatnim elementem warszawskiego spotkania, nie praktykowanym na wcześniejszych konferencjach, była debata nt. skali procederu wyłudzeń z udziałem przedstawicieli środowiska transportowo – spedycyjnego. Nad sposobami zapobiegania kradzieżom i wyłudzeniom debatowali m.in. Andrzej Żochowski – kierownik działu bezpieczeństwa w firmie Cargoforte, Łukasz Chwalczuk z kancelarii Iuridica, Sebastian Kania – dyrektor operacyjny Trans.eu, Mirosław Gruszeczka – ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie K-Ex oraz Krzysztof Łazor – dyrektor biura zarządzania ryzykiem finansowym firmy PEKAES. W trakcie spotkanie padło wiele cenny uwag i porad skierowanych do zebranych na sali przedstawicieli branży, którzy również aktywnie włączyli się w dyskusję.

W nadchodzącym roku kampania „Rzetelny Przewoźnik” będzie kontynuowana. Organizatorzy zapewniają że kolejne działania w ramach akcji są planowane i że poinformują o nich niebawem.

Więcej informacji…


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 6 lat temu.