Select Page


Służba Celna: Celnicy na tropie ”lewego paliwa”


 

Śląscy celnicy wykryli nielegalne wykorzystywanie oleju opałowego w jednej z baz transportowych.

13 maja 2013 roku śląscy celnicy przeprowadzili kontrolę w samochodowej bazie transportowej pod Tychami. Funkcjonariusze z wydziału zwalczania przestępczości na „gorącym uczynku” przyłapali kierowcę i właściciela firmy transportowej, którzy olejem opałowym napełniali właśnie baki stojących na terenie bazy ciężarówek.

W wyniku kontroli funkcjonariusze zatrzymali ponad 9 tysięcy litrów oleju opałowego. Służba Celna szacuje, na samej akcyzie państwo straciłoby ok. 28 tys. zł. Zwalczanie przestępczości paliwowej  jest jednym z priorytetów Służby Celnej.

Działania Służby Celnej mają na celu wyeliminowanie przestępczości paliwowej i ochronę legalnie działających przedsiębiorców. Grupy zajmujące się nielegalnym wykorzystywaniem paliw oszukują Skarb Państwa oraz stanowią nieuczciwą konkurencje dla tych, którzy robią to zgodnie z prawem.

Olej opałowy przeznaczony jest do celów opałowych i grzewczych. Obciążony jest niższą stawką akcyzy od paliwa napędowego.

Każdy kto zmienia przeznaczenie oleju opałowego i używa go do celów napędowych łamie prawo i podlega wysokiej karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat 2.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tychach.

Źródło: mf.gov.pl
 


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 6 lat temu.