Select Page


Służba Celna: Przemyt to przestępstwo


 

Właśnie rozpoczęła się kampania społeczna pod hasłem „Nie przemycaj” organizowana przez Służbę Celną przy współpracy Ministerstwa Finansów.

Akcja celników ma na celu budowanie świadomości społecznej oraz uzmysłowienie, że przemyt jest przestępstwem, które szkodzi nam wszystkim i niesie ze sobą szereg poważnych, negatywnych skutków. Głos w tej kwestii będziemy chcieli przekazać za pośrednictwem mediów (m.in. spoty telewizyjne i radiowe), a także z wykorzystaniem billboardów, plakatów i ulotek oraz poprzez prowadzenie działań edukacyjnych w szkołach. Akcja ma na celu także wywołanie społecznej dyskusji na temat przemytu towarów. Zjawisko to dotyczy w szczególności wschodnich województw Polski. Chodzi o to, aby odczarować pojęcie przemytu rozumiane na tych terenach często, jako dopuszczalna forma zarobkowania. Przemyt jest przestępstwem, a wszelkie próby tłumaczenia tego zjawiska i przedstawiania go, jako przejawu zaradności życiowej jest z gruntu fałszywe.

Polska jest jednym z głównych krajów tranzytowych jeśli chodzi o przemyt papierosów. Szacuje się, że straty gospodarki z tego tytułu liczone są w setkach milionów złotych.

Z pieniędzy pochodzących z przemytu finansowana jest działalność zorganizowanych grup przestępczych. Udział w tym mają również tak zwane mrówki – drobni przemytnicy odsprzedający przemycony przez siebie towar hurtownikom działającym w zorganizowanej grupie. W 2010 r. polska Służba Celna przechwyciła 28 mln paczek papierosów pochodzących z przemytu – najwięcej ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Przemyt nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie społeczne przyzwolenie. Wśród odbiorców przemycanych towarów np. papierosów i paliwa znajdują się często osoby uważające się za uczciwych obywateli. Nie wszyscy wiedzą, że ten, kto kupuje towary pochodzące z przemytu, narusza prawo, nakręcając przez to spiralę przestępczości w naszym kraju.

Prowadzona przez celników akcja potrwa od 13 czerwca do 3 lipca, obejmując swoim zasięgiem teren województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Patronat medialny nad kampanią w województwie lubelskim objęły: TVP Lublin, Radio Lublin i Dziennik Wschodni.

Czy wiesz, że:
– Przemyt „zabija” miejsca pracy, zabiera pracę przedsiębiorcom, handlowcom, rolnikom oraz każdemu, kto jej szuka.
– Kupowanie przemycanych towarów powoduje, że mniej pieniędzy wpływa do budżetu, co oznacza mniejsze inwestycje, np. na drogi, szpitale, szkoły, bezpieczeństwo.
– Kolejki tworzone przez przemytników sprawiają, że uczciwi podróżni, turyści i przedsiębiorcy muszą dłużej czekać na przekroczenie granicy.
– Z pieniędzy pochodzących z przemytu często finansowany jest handel bronią i narkotykami oraz inna działalność zorganizowanych grup przestępczych.
– Przemytnicy przewożą papierosy w m.in. w zbiornikach na odchody (w autobusach i toaletach w pociągach) oraz w bakach z paliwem.
– Towary przemycane (np. leki), niejednokrotnie są towarami podrabianymi, zagrażającymi życiu lub zdrowiu.


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 7 lat temu.