Select Page


Autosoftware: System opłat elektronicznych w Polsce–bałagan informacyjny


 

W  Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 22 marca 2011 roku w § 4 określa się sposób określenia początku i końca odcinka na którym pobiera się opłatę za przejazd.

W jaki jednak sposób przewoźnik może określić za jaka liczbę kilometrów będzie musiał zapłacić jeśli w wykazie dróg zakwalifikowanych do poboru opłat podaje się w sposób ogromnie enigmatyczny w którym miejscu zaczyna się i kończy odcinek konkretnej drogi.

W przypadku autostrad i dróg szybkiego ruchu można z dozą pewnego prawdopodobieństwa przejeżdżając przez oś węzła i posługując się wskazaniami licznika pojazdu ten odcinek obliczyć . Jak jednak ustalić ten fakt w odniesieniu do dróg krajowych .

Jak zwykle w takich sytuacjach zapanował totalny chaos informacyjny płynący z infolinii jak rozumiem zarządzanej na stronie Viatoll.pl przez firmę Kapsch , operatora sytemu.

Jedni  konsultanci odpowiadają , że naliczenie będzie odbywało się za konkretny odcinek , inni z kolei , że za kilometry przejechane od bramownicy do bramownicy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jako przedstawiciel Rządu w tej sprawie ,  nie udziela z kolei   żadnej informacji . Czy znowu mamy do czynienia z legislacyjnym „bublem „  i czy znowu prawdy o logice naliczania dowiemy się po wprowadzeniu systemu w życie .

Wydawać by się mogło , że tak ważne dla polskich przedsiębiorstw transportu drogowego  wydarzenie winno zostać zaprojektowane w sposób czytelny nie budząc kontrowersji.

Dlaczego w Rozporządzeniu nie ma precyzyjnego określenia  pikietażu dla możliwości przeliczenia  opłat i przygotowania się polskich firm do tej dużej zmiany.

Podczas kilkukrotnej próby uzyskania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania nieomal za każdym razem konsultant infolinii Viatoll.pl , wskazywał na inny sposób określania poboru opłat oraz brak ciągle precyzyjnej informacji ze strony firmy Kapsch .

Postawmy zatem pytanie . Kto jest gospodarzem realizacji projektu ? Kapsch czy GDDKiA ?

WZ


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 8 lat temu.