Select Page


Targi TransExpo: Autobusy przyszłości


 

Na targach prezentowany był szereg rynkowych nowości, wśród nich między innymi pojazdy: elektryczny Solaris, Mercedesy, Setra i Solbus na gaz oraz mobilna stacja tankowania LNG. To były jubileuszowe dziesiąte targi TRANSEXPO i trzeci Salon MOTO-TECH.

Międzynarodowe Targi Transportu Zbiorowego to największa tego typu impreza w Europie Środkowo – Wschodniej. Po raz trzeci w ramach targów odbył się Salon Wyposażenia Stacji Kontroli Pojazdów MOTO-TECH. To specjalistyczna wystawa dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie stacji diagnostycznych.

Na liście wystawców znalazło się ponad 140 firm z Polski, Niemiec, Belgii, Austrii, Czech, Turcji, Włoch, Francji, Hiszpanii, Holandii, Ukrainy i Szwecji. Pojazdy transportu miejskiego, podmiejskiego i międzymiastowego, auta turystyczne, specjalistyczne i gospodarcze, części zamienne oraz elementy wyposażenia tych pojazdów to tylko niewielka część tego, co prezentowane było na kieleckiej wystawie. Jak co roku podczas TRANSEXPO czołowe firmy pokazały pojazdy nowej generacji gwarantujące najwyższy standard, komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo pasażerów. W halach Targów Kielce zobaczyć można było pojazdy, wyposażenie i infrastrukturę związana z przewozem pasażerów.

NOWOŚCI!

Targi bogate były w wydarzenia towarzyszące. Wśród nich znalazła się między innymi prezentacja 4 nowych produktów firmy Solaris. Była to dwunastometrowa wersja autobusu elektrycznego. Ten całkowicie bezemisyjny i bardzo cichy pojazd napędzany jest energią elektryczną zgromadzoną w bateriach. Solaris InterUrbino to z kolei nowy autobus międzymiastowy. Solaris Urbino Ü oznaczony od niemieckiego słowa Überland, to autobus międzymiastowy ale w wersji całkowicie niskopodłogowej. A Solaris Urbino 18,75 to najdłuższy z produkowanych przez firmę Solaris pojazdów. Z kolei Solbus pokazał dwa autobusy miejskie napędzane metanem, jeden na LNG drugi na CNG. Hasłem przewodnim obecności firmy na TRANSEXPO oraz konferencji, która odbyła się pierwszego dnia targów był „Gaz ziemny – przyszłościowe paliwo”. Wspólnie z partnerem, spółką GAZPROM Germania, specjaliści z firmy Solbus omówili zalety tego paliwa jako tańszej i bardziej ekologicznej alternatywy wobec ropy naftowej. Co ciekawe podczas targów firma zaprezentowała także nową mobilną stację tankowania LNG. Konferencję prasową pod hasłem „Citaro Euro 6 – Bus of the Year 2013” oraz „Nowe pokolenie Setry ComfortClass 500” przeprowadził EvoBus Polska. A na ich stoisku odbył się z kolei wielki pokaz premier, gdzie zaprezentowano nowości od Mercedes-Benz – Citaro 2 oraz Travego Edition 1, oraz Setrę model S 515 HD. Ponadto nowości prezentowali również: Karson – innowacyjne systemy prewencji kolizyjnej oraz El-Cab – alkomat z blokadą układu zapłonu i możliwością bezprzewodowego przesyłania danych.

Tradycyjnie dzień przed rozpoczęciem targów, 9 października, odbyła się konferencja zorganizowana przez jednoczesnego współorganizatora wystawy TRANSEXPO – Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem „PTx2 – Strategia UITP dla komunikacji publicznej w polskich uwarunkowaniach”. Tematyka ta wychodzi naprzeciw ogłoszonej w czerwcu 2009 r., przez Międzynarodową Unię Transportu Publicznego strategii, która założyła ambitny cel dla światowego sektora komunikacji publicznej podwojenia do 2025 roku udziału rynku transportu publicznego w przewozach ogółem. Do podstawowych czynników niezbędnych dla utrzymania miast w dobrej kondycji zaliczono m.in.: wolę polityczną rządu i samorządów lokalnych, inteligentne planowanie urbanistyczne, zachowanie właściwej równowagi pomiędzy ilością prywatnych samochodów, transportem publicznym, potokiem pieszych i rowerzystów, dobre warunki pracy oraz dynamiczny sektor transportu publicznego. Wokół tych właśnie zagadnień koncentrowała się konferencja, pokazując drogę i sposoby włączenia się Polski do realizacji założeń strategii przy jednoczesnym zachowaniu specyfiki i możliwości naszego kraju.

Konferencje specjalistyczne zorganizowały również inne branżowe instytucje, a wśród nich np. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Świętokrzyski Oddział Regionalny PIGTSiS w Warszawie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Samochodowego oraz Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów.

Więcej informacji…


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 7 lat temu.