Select Page


TruckStore: prognozy na Nowy Rok


 

Początek roku to pora na podsumowania i określenie perspektyw na kolejne dwanaście miesięcy. Prognozy przewidują, że w roku 2011 na rynku samochodów używanych problemem będzie raczej podaż niż popyt. W transporcie krajowym wciąż atrakcyjne będą pojazdy spełniające normy Euro 3, które będą trzymać się w cenie, z uwagi na wyczerpywanie się ich oferty w całej Europie.

Natomiast zarówno popyt jak i ceny pojazdów dla transportu dalekobieżnego wzrosną, przy wciąż ograniczonej podaży pojazdów używanych z tego segmentu, co wynika bezpośrednio z dłuższych okresów użytkowania oraz zdecydowanego spadku ilości pojazdów windykowanych, co powinno cieszyć, bowiem świadczy o poprawionej kondycji przedsiębiorców transportowych. W dodatku, przedsiębiorców zainteresowanych zakupem młodych pojazdów używanych z tej grupy, dotkną skutki „niżu sprzedażowego” sprzed 3 lat.

Podobna sytuacja spotka pojazdy przeznaczone do dystrybucji, w branżach wymagających specjalistycznych zabudów (chociażby z uwagi na wymogi dotyczące warunków przewozu towarów), a także te z silnikami spełniającymi normy Euro 5, które będą częściej poszukiwane, co na rynku krajowym stanowić będzie pewną nowość.

Ta tendencja nasili się wraz ze zbliżającym się terminem wejścia w życie od 1 lipca 2011 elektronicznego systemu poboru opłat drogowych dla wszystkich pojazdów o DMC powyżej 3,5 t, który wysokość myta będzie uzależniał, między innymi, od spełnianej przez pojazd normy ekologicznej.

Rok 2011 będzie zbliżał nas wielkimi krokami do finalizowania inwestycji budowlanych związanych z Euro 2012. Spodziewany jest, choć nie tak znaczny, jak jeszcze niedawno zakładano, wzrost popytu na specjalistyczne pojazdy dla branży budowlanej, co nie pozostanie bez wpływu na poziom cen.

Przed branżą przewozów kolejny rok sprostania wyzwaniom rynku. Poprzeczka będzie ustawiona dość wysoko. Prognozowane zmiany pociągną, bowiem, za sobą, najprawdopodobniej, konieczność wymiany taboru, a co za tym idzie wzrost cen usług transportowych we wszystkich sektorach, przypieczętowany dodatkowo rosnącymi cenami paliw.

Dlatego też już teraz TruckStore przygotował atrakcyjną ofertę pojazdów używanych z importu, dostępną na www.truckstore.com.


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.