Select Page


Kapsch: viaTOLL rewolucją technologiczną na polskich drogach


 

Kapsch Telematic Serivces otrzymał prestiżową nagrodę rynku teleinformatycznego za system viaTOLL. Firmę wyróżniono w kategorii „Wdrożenie 2012“. Samo e-myto zostało uznane za rewolucję technologiczną na polskich drogach.

Statuetki „Wirtualnych Telefonów”, nazywane polskimi Oskarami IT i Telekomunikacji, otrzymali w drugiej połowie marca br. liderzy polskiego rynku teleinformatycznego – przedstawiciele firm i instytucji, które mogą pochwalić się wybitnymi dokonaniami w branży. Wyróżnienie przyznał miesięcznik nowoczesnych technologii „Mobile Internet”.

Wdrożony na wniosek ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury elektroniczny system poboru opłat na drogach – viaTOLL, działa w Polsce od  lipca 2011 r.  Jest przeznaczony dla pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 tony oraz autobusów niezależnie od ich wagi. Rozszerzenie tzw. e-myta w lipcu 2012 roku sprawiło, że jego zasięgiem zostało objętych łącznie prawie 1900 km dróg. Również dzięki temu w rekordowym tempie 17 miesięcy – zwróciły się nakłady przeznaczone na jego wdrożenie.

„Cieszę się, że najnowsze rozwiązania systemowe, które proponujemy są doceniane. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym przedsięwzięciem jest viaTOLL i jak wiele operacji obsługuje każdego dnia. Ubiegły rok był dla nas przełomowy – poniesione nakłady zwróciły się i system zaczął zarabiać na utrzymanie polskich dróg. Kolejnym potwierdzeniem skuteczności i technologicznego zaawansowania systemu jest ta nagroda” – mówi Krzysztof Gorzkowski, Dyrektor PR i marketingu Kapsch Telematic Services.  

Do końca lutego br. viaTOLL zarobił na rzecz Skarbu Państwa prawie 1,5 mld złotych. Rozszerzenia systemu realizowane są sukcesywnie – zgodnie z kolejnymi rozporządzeniami Rady Ministrów. Od 30 marca br. viaTOLL obejmie kolejne 160 km tras, a w rezultacie będzie obowiązywał łącznie niemal na 2200 km polskich dróg.


 

Katagoria: Sprawy przewoźnicze
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 6 lat temu.