Select Page


DAF XF: Latający Holender


 

DAF XF Euro 6 – mamy za sobą spektakularną premierę. Wprawdzie produkcja nowych pojazdów XF rozpocznie się wiosną 2013, ale my już mieliśmy okazję zasmakować nowego ciągnika. Robi wrażenie.

Na rynku pojawiło się wiele nowych ciągników – Volvo, Scania, Iveco czy Mercedes. DAF XF bez zadyszki dogania czołówkę.
Sercem nowego modelu jest rodzina silników PACCAR MX o pojemności 12,9 l Euro 6. Nowe silniki PACCAR MX-13 Euro 6 oferują moc 300 kW (410 KM), 340 kW (460 KM)  i 375 kW (510 KM) i maksymalny moment obrotowy od 2000 do 2500 Nm, dostępny w szerokim zakresie obrotów silnika (1000–1425 obr./min). Kluczowym założeniem przyjętym w czasie prac nad nowym układem napędowym było zachowanie niskiego poziomu zużycia paliwa, jakim charakteryzują się silniki Euro 5 ATe. Konstrukcyjna żywotność silnika o parametrze B10 wynosząca 1,6 mln km i najlepszy w branży pakiet usług (przeglądy nawet co 150000 km) sprawiają, że silniki PACCAR MX-13 Euro 6 są nadzwyczaj wytrzymałe.

Dostępny jest nowy, lżejszy tylny most, który zapewnia ładowność zespołu pojazdów do DMC 44 ton przenosząc moment obrotowy silnika do 2300 Nm. Tylne zawieszenie wyposażone w stabilizator w technologii Stabilink zmniejsza masę pojazdu oraz zapewnia większą stabilność i znakomitą sterowność. Nowa płyta montażowa siodła i inteligentny sposób montażu akumulatorów także przyczyniają się do obniżenia masy własnej. Nowa przekładnia kierownicza jest zamontowana na odlewie wielofunkcyjnym, co eliminuje konieczność stosowania osobnych wsporników mocujących tego mechanizmu.

Ściągnij cały artykuł…


 

Katagoria: Testy
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 6 lat temu.