Select Page


SCANIA: Sympatyczna ponad miarę


 

Nowa Scania R 480 EGR 4×2 Highline podczas testu pokazała, że może być atrakcyjna zarówno dla kierowców, jak i przedsiębiorców. Taka jest ciężarówka roku 2010.

Krótko po pierwszej prezentacji nowej serii R (p. Truck Auto.pl 19/20) Scania pojawiła się na teście z nowym ciągnikiem siodłowym R 480 EGR 4×2 Highline. Nowa seria oferuje kilka innowacji. Przede wszystkim nowe rozwiązanie podwozia, nową generację Opticruise, całkowicie nowe wnętrze ze sprytnymi rozwiązaniami i elektronicznym trenerem jazdy „Eco-moduł”. W przeciwieństwie do tego nowy facelifting jest całkiem delikatny. Właściwie Scania R 480 EGR 4×2 Highline wygląda jak potomek nowej serii R. Nowy trójwymiarowy profil przodu z charakterystycznymi liniami w kształcie litery V, wcinająca się w przedni zderzak osłona chłodnicy o szerokich żebrach, jak i nowe, boczne obudowy z wlotami powietrza zapewniają lepszą aerodynamikę, jak i nadają bardziej odpowiedni, świeższy, dynamiczniejszy i mniej agresywny niż u poprzedników design.

Podczas pierwszej prezentacji w Södertälje chwalono design, wnętrze i technikę. Podczas testu w dobrych warunkach pogodowych (słoneczna pogoda i słaby wiatr) Scania R 480 EGR 4×2 Highline mogła udowodnić swoją wyższość także w oszczędności kosztów. Przeciętne zużycie diesla wynosi 29,8 l/100 km przy przeciętnej prędkości 81,1 km/h. To pierwszy pojazd testowy w tej klasie mocy od 460 do 510 KM, którego zużycie diesla na autostradzie wynosi mniej niż 30 l/100 km (poszczególne wyniki p. tabelka). Ogólny wynik to 33,6 l/100 km przy prędkości 72,4 km/h.
R 480 potwierdza jeszcze raz skuteczną drogę Scanii pod mottem „Diesel, więcej nic”, które po raz pierwszy zostało zastosowane przez Szwedów w roku 2004 dzięki silnikom Euro 4 EGR. W roku 2007 Scania zaprezentowała w Södertälje nowe silniki Euro 5 EGR. Także one przestrzegały surowych granic dzięki systemowi recyrkulacji spalin oraz bez obróbki końcowej spalin (SRC z Adblue).
Technika EGR oferuje nie tylko korzyści z prostego tankowania diesla bez dodatkowego sterowania z Adblue. Według Scanii, w porównaniu z technologią SRC, oszczędza się ok. 200 kg wagi. Technologia EGR Scanii waży zaledwie ok. 25 kg.
Zarówno Scania R 480 EGR Highline z nowej serii R, jak i pojazd testowy z poprzedniej serii z minionego roku, potwierdzają wypowiedzi Scanii, że wartość Euro 5 w porównaniu z technologią SRC odbywa się bez większego zużycia.

Scania stawia przy EGR na Hightech. W silniku DC13 07 nowej R480 EGR jest to przede wszystkim opatentowany dwustopniowy system recyrkulacji spalin, turbosprężarka napędzana spalinami ze zmienną geometrią (VGT) i wtrysk bezpośredni Scania XPI (Extrahigh Pressure Injection) Common Rail z ciśnieniem wtrysku 2400 bar.
Sześciocylindrowy diesel rzędowy o pojemności skokowej 12,7 l posiada moc 480 KM przy 1900 obr./min i moment obrotowy 2500 Nm dostępny od 1000 do 1300          obr./min. Dzięki temu 1-litrowy silnik idzie łeb w łeb z 16-litrowym V8 Scanii SCR w wersji 500 KM.

Silne przeżycia z jazdy. Podczas jazdy testowej szcześciocylindrowy diesel EGR D13 07 od początku zapewniał imponujące wrażenia z jazdy. Dzięki superszybkiej i precyzyjnej regulacji turbiny VGT przez elektrycznie sterowany organ wykonawczy mechanizm napędowy diesla DC13 07 leży w pedale gazu i może dodać mocy już przy niskiej liczbie obrotów poniżej 1000. To po prostu bajeczne, jak pewnie przyspiesza napęd diesla nowej R480. Pojazd testowy miał do zaoferowania, przy około 40 t masy całkowitej, stosunek mocy 12KM/t i maksymalny moment obrotowy 62,5 Nm/t.
Podczas testu nowa generacja Scanii Opticruise w połączeniu z 12-biegową skrzynią Scanii GRS 905 R zebrała liczne plusy. Nowe kompleksowe oprogramowanie Opticruise obejmuje teraz moduł automatyczny,         manualny, power oraz manewrowania. Scania zrezygnowała z funkcji Eco-Roll ze względu na brak wykazanych korzyści z jej używania. Szczególnym Highlightem w nowym Opticruise jest samoustawianie oraz automatyczna funkcja kołysania podczas jazdy do przodu, jak i do tyłu.
Wreszcie Scania oferuje klientom możliwość wyboru między Opticruise w wersji z dwoma pedałami i automatycznym sprzęgłem oraz w wersji z trzema pedałami i bez automatycznego sprzęgła. Pojazd testowy posiadał pełną wersję Opticruise bez pedału sprzęgła.
Z nowym Opticruise Scania oddaje do dyspozycji idealne uzbrojenie zespołu napędowego: silnik DC13 0, ACC. VGT na wzniesieniach przygotowuje już podczas włączania biegu przedniego pełne ciśnienie doładowania i zapewnia przy kończącej zmianie biegu maksymalne wypełnienie cylindra.
Informacje z radaru ACC są używane przez Opticruise do dopasowania procesu przełączania biegów do prędkości jadącego z przodu pojazdu. Opticruise wykorzystuje także informacje retardera i redukuje dopiero na odcinkach nachylonych, kiedy konieczna jest do utrzymania statecznej prędkości. Sensory ciężaru i nachylenia umożliwiają automatyczny wybór biegu, jak i wcześniejsze wyłączenie na wzniesieniach, dla utrzymania prędkości bez większego zużycia.
Zadziwiające jest z jaką precyzją manewruje się nową Scanią R 480 już w standardowym module jazdy dzięki elektrohydraulicznemu sterowaniu sprzęgłem. W module manewrowania kierowca może sprostać także trudnej sytuacji, na przykład, tak jak wypróbowano w Södertälje, najechać przednim kołem na podkład kolejowy, na samym wierzchu zatrzymać się i potem znowu cofnąć. Ogólnie rzecz biorąc nowa Scania R 480 EGR 4×2 Highline zachwyca zarówno swoją techniką, jak i osiągniętą oszczędnością kosztów. Poza tym Scanii udało się osiągnąć dużą harmonię jazdy dzięki zestopniowaniu skrzyni – przy prędkości obrotowej silnika około 1170 obr./min prędkość na autostradzie wynosi 80 km/h. Obok długiego przełożenia tylnej osi 2,71:1 w samochodzie testowym do dyspozycji jest jeszcze szybsze przełożenie 2,59:1. Scania obiecuje poprzez dalsze obniżanie liczby obrotów silnika przy 80 km/h odpowiednią redukcję zużycia paliwa.

Zadziwiająco przyjemna jazda. Kolejne oszczędności paliwa zapewnia elektroniczny trener jazdy. „Eco-moduł” Scanii jest seryjnie montowanym systemem Driver-Support przy zamówieniu EBS, 12-biegowej i 12+2-biegowej skrzyni z lub bez Opticruise i retardera. „Big Brother” analizuje nieprzerwanie wszystkie dane pojazdu dla oceny stylu jazdy według parametrów Scania-Eco-Trainings. Przez pochwały lub nagany oraz za pomocą praktycznych wskazówek motywuje kierowcę, by polepszyć jego styl jazdy. Wyniki są poufne, a kierowca w każdej chwili może je skasować. Podczas testu osiągnięto po treningu profesjonalistów oszczędności zużycia do 10 procent.
Scania R 480 Highline zaskakuje wyśmienitą widocznością drogi oraz prostym sterowaniem, jak i bardzo niskim poziomem hałasu w kabinie. Punkty na plus należą się także za idealne zachowanie układu kierowniczego z aktywnym wspomaganiem, wystarczającą siłą odbicia, wzorowe zachowanie się podczas jazdy na wprost.
Kierowca może się teraz cieszyć z nowego wnętrza serii R z wieloma innowacyjnymi detalami. Słowa uznania wzbudza dolna leżanka z regulowaną szerokością i twardością, z materacem ze sprężynami kieszeniowymi (dostępne od wiosny 2010) i kompletnie składany stół po stronie pasażera. Do tego dochodzi nowe multifunkcjonalne sterowanie w kierownicy, które przekłada się na wyższy poziom bezpieczeństwa obsługi i dwa nowe systemy audio z nawigacją oraz odtwarzaczem CD i mp3.
Szczególnie cieszy nowa konsola środkowa z większą powierzchnią do odkładnia rzeczy ze zintegrowaną składaną półką na okulary. Tym razem Scania pomyślała także o uchwytach na kubki dla kierowcy i pasażera, montowanych po dwa z każdej strony konsoli. Dla palaczy jest teraz odpowiednia wkładana popielniczka.
W porównaniu z poprzednikiem zimne obudowy z twardego plastiku zastąpiono przez elementy wykończone miękkim materiałem. Do tego dochodzą wysokowartościowe materiały, jak dywaniki czy zasłonki. Duży wybór kolorów dla obicia leżanki czy siedzeń oraz kokpitu umożliwia indywidualne dopasowanie wnętrza, przy czym klient może sięgnąć po cztery rekomendowane przez projektanta warianty kolorystyczne.
Kabina pojazdu testowego oferuje wzorowe miejsce pracy oraz wysoki komfort w wersji dla jednego kierowcy, z jedną leżanką. Wysokość stania przed siedzeniami wynosi około 1,91 m i około 1,76 m nad tunelem silnika, co zapewnia dużą przestronność kabiny. Zamykane półki ponad przednią szybą, a także dostępne z zewnątrz duże półki pod leżanką są pojemne i łatwo dostępne. Szybkie obniżanie siedzeń oraz składana do góry kierownica upraszczają wsiadanie i wysiadanie, jak i przejście na tunel silnika oraz na stronę pasażera.

Pewnie dookoła. Scania oddaje do dyspozycji obok opcjonalnych hamulców tarczowych i EBS ze zintegrowanymi funkcjami ABS oraz ASR także nowe systemy wspomagania Hightech. Na przykład w pojeździe testowym Scanii R480 EGR 4×2 Highline obok zintegrowanego systemu hamulców z retarderem Scanii o najwyższy poziom bezpieczeństwa dba także nowa technologia wspomagania jak ESP, ACC (system regulujący odstęp za autem jadącym z przodu) oraz LDW (system ostrzegający przed niezamierzonym zjechaniem z własnego pasa ruchu).

Strategia wielu wartości. Scania wprowadza nową serię R w niezmienionej cenie. Klienci Scanii otrzymają wkrótce lepszą ciężarówkę za te same pieniądze. Kompletnie wyposażony pojazd testowy Scania R 480 EGR 4×2 Highline w wersji dla jednego kierowcy kosztuje 129585 euro w cenie netto. Dodatkowo można nabyć kompletny Higtech bezpieczeństwa wraz z ESP (2080 euro), Scania retarderem (4105 euro),  Opticruise (1748 euro + 543 euro za automatyczne sprzęgło), LDW (2425 euro) oraz wspomaganiem ACC (2058 euro), które dostarczane jest tylko w połączeniu z ESP i retarderem.
Niestety Scania także przy wprowadzaniu nowej serii R nie związała żadnego pakietu bezpieczeństwa z dodatkowym bonusem wobec cen detalicznych, jako bodźca do inwestycji. Ważne jest, żeby nowe systemy wspomagania weszły do użycia możliwie szybko. Niektórzy europejscy producenci dają już dobry przykład. W końcu mówi się w Scanii o zestawieniu pakietu bonusowego dla niemieckiego rynku.
Jednak także bez specjalnych bonusów opłaca się porównanie ceny: wprowadzony higtech bezpieczeństwa sumuje się na 13324 euro (razem z automatycznym sprzęgłem). W porównaniu (porównanie Opticruise bez automatycznego sprzęgła 12781 euro) z poprzednikiem (13028 euro) Scania oferuje korzystniejszy pakiet nawet około 1,9 procenta.

Adelbert Schwarz


 

Katagoria: Testy
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 9 lat temu.