Select Page


VW: Z „Ogórka” wyrósł fachowiec


 

Na rynku zadebiutowały nowe, w znacznym stopniu udoskonalone wersje dostawczej ikony VW – T5. Transporter  Multivan, Transporter, Caravelle i California – to najpopularniejsza w swoim rodzaju seria w Europie.

W generacji 2010 jest oszczędniejsza, bardziej ekologiczna, dopracowana w każdym szczególe i dynamiczniejsza, niż kiedykolwiek. Po raz kolejny bestsellery T5 Volkswagena przejmują techniczne przodownictwo w swoich segmentach.

Design. Pod względem optycznym nowa wersja T5 jest zgodna z DNA designu Volkswagena. Charakterystyczne dla tej stylistyki cechy   wykazuje przede wszystkim przód nadwozia. Czyste, poziome linie sprawiają, że samochód wygląda jeszcze bardziej szlachetnie
i ponadczasowo.

Nowa, ekstremalnie oszczędna generacja TDI. Wszystkie silniki (TDI) zostały zastąpione nową generacją jednostek z najnowszym wtryskiem Common Rail, spełniającą wymagania normy Euro 5. Cztery nowe, czterocylindrowe TDI (pojemność skokowa 2,0 litry) osiągają moc 62 kW/84 KM,
75 kW/102 KM, 103 kW/140 KM i 132 kW/180 KM i wszystkie mają wyraźnie bardziej dynamiczną charakterystykę momentu obrotowego i poprawione właściwości akustyczne przy niższych średnio o dziesięć procent wartościach spalania i emisji CO2. Nowy, najmocniejszy TDI rozwija doskonały maksymalny moment obrotowy 400 Nm i zużywa przy tym – zależnie od wariantu przekładni – nawet o 1,9 litra paliwa mniej od poprzednika (emisja CO2 niższa o 52 g/km).

Nowoczesne rozwiązania techniczne. Nowa generacja sprzedanego w milionach egzemplarzy modelu oferuje ponadto wiele innych nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Na przykład zamiast oferowanej dotychczas przekładni automatycznej, debiutuje w T5, jako opcja, znacznie efektywniejsza przekładnia dwusprzęgłowa (DSG). Innym przykładem może być układ rozdziału napędu: na życzenie dostępny jest nowy, sterowany elektronicznie napęd na wszystkie koła (4MOTION ze sprzęgłem Haldex czwartej generacji), który jeszcze bardziej poprawia bezpieczeństwo aktywne i pozwala łatwiej pokonywać bezdroża. Najmocniejsza wersja 4MOTION
(TDI o mocy 180 KM) będzie również po raz pierwszy oferowana w połączeniu z DSG.

Bezkompromisowe bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo zostało poprawione dzięki seryjnemu ESP najnowszej generacji (wraz z układem stabilizującym przyczepę i systemem ułatwiającym ruszanie pod górę), nowej funkcji ostrzegawczej świateł stopu (sygnalizujących hamowanie awaryjne) oraz opcjonalnym systemom wspomagającym kierowcę, takim jak Side Assist (ostrzeżenie przed samochodami w „martwym polu”). O znacznie lepszą precyzję kierowania dba zupełnie nowy Servotronic, który należy do wyposażenia seryjnego Multivana Highline (do innych modeli dostępny jako opcja).
Komfort na najwyższym poziomie. We wnętrzu nowej generacji T5 na kierowców czekają nowe, szlachetniejsze zegary i kierownice, nowa generacja systemów audio i nawigacji (ze sterowaniem przy użyciu ekranu dotykowego w przypadku RNS 310 i RNS 510), oświetlenie LED, nowe materiały oraz jeszcze bardziej ergonomiczne fotele. Równocześnie poprawiły się koszty eksploatacji samochodu dzięki wyraźnie mniejszym wartościom zużycia paliwa i niższym kosztom serwisowania. Na przykład pasek zębaty silnika musi być wymieniany teraz po przejechaniu 210000 kilometrów a nie 125000 kilometrów.

Transporter dla transportu. Z punktu widzenia firmy spedycyjnej najbardziej oczekiwanym modelem w nowej gamie T5 jest Transporter, traktowany jako pojazd wsparcia, pomocy technicznej. Jest uniwersalnym autem roboczym, dzięki swojej bogatej ofercie modeli jest dosłownie stworzony dla przemysłu, rzemiosła i firm usługowych. Zasadniczo jest on dostępny z dwoma rozstawami osi oraz jako furgon i kombi z trzema różnymi wysokościami dachu, a także jako samochód skrzyniowy i podwozie z pojedynczą lub podwójną kabiną. Każdy z wariantów nadwozia może być połączony z 2-litrowym silnikiem benzynowym lub z jednym z czterech nowych silników TDI. Jako alternatywa dla manualnej skrzyni biegów dla dwóch mocniejszych silników wysokoprężnych dostępna jest 7-stopniowa przekładnia DSG. To samo dotyczy najnowszej generacji napędu na wszystkie koła 4MOTION. We wnętrzu zastosowano nowe, łatwe do pielęgnacji i wyjątkowo wytrzymałe materiały.
Zamknięty furgon (maksymalna ładowność 1,04 tony) oraz odmiana kombi z bocznymi oknami już w wersji podstawowej (rozstaw osi 3 metry i standardowy dach) dysponują powierzchnią ładunkową 4,3 m2 i pojemnością 5,8 m3. Przy podwyższonym o 27,6 centymetra dachu zwiększa się ona do 6,7 m3. Ponadto furgon i kombi dostępne są opcjonalnie z przedłużonym o 40 centymetrów rozstawem osi, co daje łączną długość 5,29 metra i powierzchnię ładunkową 5,0 m2. Ze standardowym dachem pojemność wynosi 6,7 m3, a z średniowysokim dachem – 7,8 m3. Wariant z wysokim dachem jest dostępny tylko dla długiego rozstawu osi i ma pojemność 9,3 m3. Kombi można zamawiać we wszystkich wersjach wyposażenia i z maksymalnie dziewięcioma miejscami siedzącymi.

Samochody skrzyniowe i podwozia. Równie rozbudowany jest program samochodów skrzyniowych i podwozi. Także tutaj do dyspozycji są dwa rozstawy osi (3 metry i 3,4 metra). Dłuższy może być połączony z podwójną kabiną, w której znajdzie miejsce 6 osób. Kolejnym wariantem jest Transporter z obniżoną skrzynią, długim rozstawem osi i pojedynczą kabiną.
M. Mazur


 

Katagoria: Testy
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 9 lat temu.