Select Page


Jaki autokar wynająć na wycieczkę? 3 podpowiedzi


Children go on a  journey with a yellow bus
 

Wycieczka jest już zaplanowana. Lista atrakcji do zobaczenia i zwiedzenia czeka gotowa w torbie podręcznej, bateria w aparacie naładowana. Co teraz? Należy wynająć autokar, który podoła wyzwaniom podróży i bezpiecznie dowiezie do celu.

 

Decydując się na wyprawę autokarem należy pamiętać o kilku istotnych elementach. Bez ustalenia paru ważnych kwestii po prostu nie pojedziemy! Pamiętajmy, że w zależności od tego, gdzie i w ile osób jedziemy, uzależnione będą gabaryty idealnego pojazdu. Jednym słowem: to, jaki pojazd jest nam potrzebny i jaki autokar wynająć, jest definiowane przez kilka kryteriów, o czym poniżej.

 

Wynajem autokarów – autokar autokarowi nierówny

Zanim zdecydujemy się na wynajem autokaru i zgłosimy się do biura firmy przewozowej, przygotujmy się do udzielenia odpowiedzi na kilka pytań – bardzo istotnych w kwestii ustalania podróży autokarem.

  1. Liczba osób, czyli autokar o liczbie miejsc dopasowanej do potrzeb. To, w ile osób jedziemy, ma niebagatelne znaczenie. Pozwala dopasować zarówno rodzaj pojazdu z floty firmy zajmującej się wynajmem autokarów, lecz również pomóc w określeniu liczby postojów. W zależności od tego, jak ma wyglądać nasza wycieczka, czy jedziemy dużą grupą ze szkoły lub firmy, czy tylko z garstką przyjaciół, zostanie dopasowana ładowność pojazdu o zróżnicowanej liczbie miejsc.
  2. Cel podróży, czyli autokar dopasowany do trasy. To, czy podróż odbywać się będzie tylko w obrębie granic Polski, czy mamy zamiar wyjechać za granicę, ma znaczenie – transport poza granice kraju jest uzależniony od licencji firmy oferującej wynajem autokaru. Miejmy na uwadze, że dokładne ustalenie trasy pozwala zaplanować ewentualne postoje, dodatkowe wyposażenie autokaru (toaleta, barek czy DVD), godziny pracy kierowcy i jego ewentualnego zmiennika oraz przedyskutować z firmą przewozową ewentualne zmiany trasy w przypadku utrudnień na drodze i koniecznych objazdów. Ustalenie tych kwestii definiuje, czy potrzebujemy wynająć autokar typowo wycieczkowy, zaopatrzony we wszelkie luksusy, czy na krajowe wojaże z mnóstwem przystanków wystarczy nam wersja bardziej ekonomiczna.
  3. Czas podróży, czyli autokar idealny na krótkie wypady bądź długie trasy. Czas podróży to również bardzo ważna kwestia. Jeżeli planujemy kilkugodzinny wypad, sprawa jest trochę prostsza niż organizacja paru dni w trasie. Jeżeli mamy w planach kilkudniową wycieczkę, pojawiają się kolejne kwestie: opłaty za parkingi, wyżywienie i nocleg kierowcy oraz kwestia drugiego kierowcy na długie trasy. To, czy my mamy być odpowiedzialni za powyższe sprawy, czy płacimy dodatkowy procent od ceny wynajmu autokaru, zależy od przewoźnika, z którym zdecydujemy się na współpracę.
  4. Liczba przystanków, czyli autokar wyposażony w odpowiednie udogodnienia. Czy jedziemy od razu do miejsca docelowego, czy po drodze mamy przystanki na szybkie oglądanie zabytków, a może fajnie byłoby zjeść obiad w tym sławnym barze przy drodze? Przystanki na trasie są uzależnione od wielu rzeczy, nie tylko od tego, czy w autokarze jest toaleta. Czasami po prostu trzeba wyprostować nogi! Dodatkowym aspektem jest również komfort pracy kierowcy, który powinien odbywać przerwy w ściśle określonych odstępach i o określonej długości.

Więcej praktycznych porad o wynajmie autokarów na stronie www.activetrans.eu.

przewozy-autokarowe

 

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie autokaru

Dobry autokar wynajęty od profesjonalnego przewoźnika to komfort i bezpieczeństwo podróży. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kierując swoje kroki do firmy przewozowej?

  • Stan techniczny – czy flota przewoźnika spełnia wszystkie niezbędne normy i kryteria bezpieczeństwa, a przegląd techniczny „zaliczono” bez problemów.
  • Różnorodność floty – czy wśród firmy zajmującej się wynajmem autokarów znajdziemy taki, który spełni nasze oczekiwania i będzie dopasowany do naszych potrzeb.
  • Profesjonalizm załogi – czy uzyskaliśmy odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania i mamy pewność, że kierowca nas nie zawiedzie.

Jeśli wiemy już gdzie i którędy chcemy jechać, porozmawiajmy z wybranym przewoźnikiem i dopnijmy szczegóły. W końcu przezorny zawsze ubezpieczony.

Artykuł przygotowany przy pomocy specjalistów z firmy przewozowej Active Trans Warszawa.

buses in car park

 


 

Katagoria: bezpieczeństwo
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.