Select Page


Linka celna – dlaczego warto korzystać z niej w transporcie


linki-celne
 

Jednym z problemów towarzyszących przewożeniu większych ciężarów na ciężarówkach jest odpowiednie ich zabezpieczenie – czy to przed wypadnięciem przez plandekę, czy przesuwaniu się i wzajemnemu uderzaniu o siebie skrzyń znajdujących się wewnątrz przyczepy. Jak się przed tym zabezpieczyć? Jednym z częściej stosowanych rozwiązań jest zastosowanie tak zwanej linki celnej.

 

Linka celna co to właściwie jest?

Linka celna to cienka, ale zarazem bardzo wytrzymała lina, którą tworzy się poprzez splecenie odpowiednio mocnych cieńszych linek lub drutów. Zwykle wykonuje się ją ze stali, choć zdarzają się także linki wykonane z wykorzystaniem innych, odpowiednio mocnych surowców. Całość nazywana jest też czasami plombą celną.

Linka Celna

Linka Celna

 

W jaki sposób wykorzystuje się linki celne?

Jak już wspomniano, najczęściej linki celne stosowane są w transporcie. Doskonale sprawdzają się do zabezpieczania plandeki przed jej zerwaniem w trakcie jazdy. Po przeciągnięciu jej przez pierścienie umieszczone w dolnej części plandeki, będzie można znacznie rzadziej sprawdzać, czy nic się nie poluzowało. Wynika to choćby z faktu, że z racji swej odporności linki celne są znacznie odporniejsze na naprężenia, niż liny z ekspandora. Efekt? Dzięki temu oszczędzisz czas konieczny na zatrzymywanie się trakcie trasy i sprawdzanie stanu napięcia plandeki.

Warto przy tym zauważyć, że do pewnego stopnia linki celne chronią w takich przypadkach także przed kradzieżami. Oczywiście, nie powstrzymają nikogo przed ewentualnym przecięciem plandeki, ale potencjalnemu złodziejowi na pewno trudniej będzie ją podnieść.

Warto jednak zadbać, by pochodziły one prosto od producentów (przykładowo dobra linka celna dostępna jest w sklepie internetowym Twojepasy.pl) i posiadały odpowiednie atesty produkujący trwałe linki celne. Tak, aby mieć pewność co do ich faktycznej wytrzymałości.

 


 

Katagoria: bezpieczeństwo
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 10 miesięcy temu.