Select Page


Bolesław Milewski: Musi być bezpieczniej


 

Przyjęło się, że pojazd i ładunek najłatwiej stracić na wschód od Odry. Tymczasem w Europie Zachodniej sytuacja wcale nie jest lepsza i pogarsza się z roku na rok. Dlatego zwróciliśmy się Komisji Europejskiej z apelem o podjęcie niezwłocznych działań w celu poprawy bezpieczeństwa kierowców i frachtów.

Nasz Związek jest zaniepokojony stale rosnącą liczbą przestępstw dokonywanych na polskich kierowcach na szlakach Europy Zachodniej. Coraz częściej dochodzi do napadów na ciężarówki przewożące nierzadko frachty warte kilkaset tysięcy euro. Wiele do życzenia pozostawia stan bezpieczeństwa na szlakach i parkingach w Niemczech, Holandii, Francji i we Włoszech. Niestety lokalna policja i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie zapewniają odpowiednich standardów ochrony transportu.

Równie źle sprawy mają się na przeprawach promowych z Francji na Wyspy. Grupy przestępcze emigrantów terroryzują kierowców, aby w ich pojazdach nielegalnie dostać się do Wielkiej Brytanii. Niejednokrotnie kierowcy ulegają pod presją zagrożenia życia. Wymierne są także straty materialne – pocięte plandeki, zniszczone zabezpieczenia, skradzione towary.
Z tych powodów zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej w sprawie pilnego podjęcia działań legislacyjnych, które będą nakładać na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa transportu drogowego podczas przejazdu przez ich terytorium. Apelujemy o tworzenie bezpiecznych, monitorowanych parkingów. Postulujemy także o regulacje umożliwiające bardziej elastyczne podejście do czasu pracy, tak by kierowca mógł dojechać do bezpiecznego parkingu.

Niestety budowanie wspólnej Europy, opartej na wolnym przepływie ludzi, niesie ze sobą także niebezpieczeństwa. Musimy zacząć przeciwdziałać tym zagrożeniom.

Bolesław Milewski

przewodniczący OZPTD


 

Katagoria: Komentarz Bolesława Milewskiego
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.