Select Page


Czas podsumowań


 

To był trudny rok, ale ważny dla naszego związku. Przez mijające 12 miesięcy sporo udało się zrobić, choć wyzwań wciąż nie ubywa. W lutym odbyło się walne zgromadzenie. Spotkaliśmy się w Polichnie. Nasi członkowie wyznaczyli dwa kluczowe kierunki działania – częściowy zwrot akcyzy z paliwa oraz poprawę funkcjonowania systemu viaTOOL. Z akcyzą jest jak z polem minowym, jeden fałszywy krok… Dlatego nasze działania są niezwykle delikatne, bo sprawa jest niezwykle trudna w dobie kurczącej się gospodarki i rygorystycznej polityki ministra Rostowskiego. Białej flagi jednak nie wywieszamy i wciąż nad tym tematem pracujemy.

Być może teraz będzie trochę łatwiej, bo nowy lider PSL, Janusz Piechociński, jako wicepremier i minister gospodarki, może nas wesprzeć, bo dokładnie zna bolączki naszej branży. A co do viaTOOL, widać poprawę, choć do ideału jeszcze daleko. Trzymamy rękę na pulsie.

W maju Rosjanie wprowadzili nowe regulacje dotyczące kontroli przewozów międzynarodowych. W efekcie polscy transportowcy mogli być karani mandatami nawet do 50 tysięcy złotych. To była rażąca dyskryminacja. W sprawę aktywnie włączył się nasz związek. W efekcie m. in. naszych działań w sierpniu strona rosyjska ustąpiła i wojenka podjazdowa na zezwolenia oraz pochodzenie towaru zakończyła się naszym sukcesem.

Aktywnie braliśmy udział w tworzeniu prawa transportowego. Uczestniczyliśmy w wielu kluczowych posiedzeniach komisji sejmowych, w rozwiązywaniu wielu problemów – przewóz drewna czy sprawa certyfikatów kompetencji zawodowych.

Wielokrotnie poruszaliśmy także sprawę jakości szkolenia kierowców, zwracając uwagę na patologie w tej dziedzinie. Niemal palcem wskazywaliśmy firmy szkoleniowe, które nie uczą, a jedynie inkasują pieniądze w zamian za kwit. Na takie praktyki zgody nie ma, bo dobrze wyszkolony kierowca, to gwarancja bezpiecznego przewozu osób
i towarów.

Przed nami rok 2013. Będzie to trudny okres. Mimo wszystko życzę nam wszystkim spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności i sukcesów w Nowym Roku. I jak zwykle szerokości!

Bolesław Milewski


 

Katagoria: Komentarz Bolesława Milewskiego
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.