Select Page


Dekalog zmian opłat drogowych


 

Pomimo naszych licznych apeli wciąż nic nie dzieje się w sprawie zmian prawnych zasad funkcjonowania systemu poboru opłat za przejazd po drogach krajowych. Szybkich zmian wymaga cały system, od poboru opłat do wysokości kar. Minęło już półtora roku od pierwszego wystąpienia OZPTD do Ministerstwa Transportu w sprawie skandalicznego działania systemu viaTOLL.

Mijają kolejne miesiące od deklaracji ministra Nowaka o konieczności zmian w tym systemie, od kolejnych spotkań przedstawicieli przewoźników z urzędnikami z GDDKiA i Ministerstwa Transportu, od kolejnych posiedzeń sejmowej Komisji Infrastruktury poświęconych elektronicznemu poborowi opłat, od wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich broniących kierowców i przewoźników. Trwa wymiana pism, jest deklarowana wola, mówi się o organizacji okrągłego stołu. I nic… Słowa, słowa, słowa.

Jesteśmy jednak cierpliwi i działamy dalej, zgodnie z przysłowiem o kropli drążącej skałę. Ale nie wierzymy już w puste deklaracje i nie popadamy w euforię słysząc obietnice kolejnych spotkań. Czas sprawy wziąć w swoje ręce. Dlatego przedstawiciele trzech największych polskich organizacji zrzeszających przewoźników wystosowali do ministra Sławomira Nowaka propozycję konkretnych rozwiązań – swoisty dekalog zmian, które mogą usprawnić, a zarazem zrobić bardziej ludzkim, tzw. viaTOLL.

Naszym zdaniem system działałby lepiej, gdyby były wprowadzone prostsze zasady uiszczania opłat. Obok poboru e-myta w oparciu o umowy, powinno być miejsce na opłaty pobierane na zasadzie anonimowości. Ten ostatni sposób rozwiązałby sprawę przewozów okazjonalnych oraz przejazdów kierowców z zagranicy. Oczywiście działałby na zasadzie wnoszenia przedpłaty.

Postulujemy także zmniejszenie wysokości kar z 3000 i 1500 zł, odpowiednio na 500 i 250 zł. Obecne stawki kar są za wysokie. W przypadku kumulacji mogą zrujnować dorobek całego życia. Przecież nie chodzi o to, aby kara była tzw. gwoździem do trumny, ale miała charakter prewencyjny i wychowawczy.

W naszym liście opisaliśmy 10 punktów koniecznych zmian. Jest to dekalog, który może uzdrowić chory system viaTOLL. Terapia może mieć także zbawienny wpływ na całą naszą branżę. Pismo z naszym dekalogiem jest dostępne na naszej stronie internetowej.
Zapraszam do lektury.

Bolesław Milewski

Przewodniczący OZPTD

Ściągnij cały artykuł


 

Katagoria: Komentarz Bolesława Milewskiego
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 6 lat temu.