Select Page


Koniec wieńczy dzieło


 

Ustawa albo śmierć – można rzec za niedoszłym premierem z Krakowa. 9 głównych postulatów w Ustawie antykryzysowej dla transportu drogowego musi zostać zaakceptowanych przez posłów, senatorów i prezydenta. Główne postulaty, czyli możliwość zawieszenia w działalności przewozowej bez ryzyka utraty uprawnień, czasowego wycofanie pojazdów z ruchu, sprawa diet kierowców,  , kwalifikacji wstępnej, kontroli zezwoleń wykorzystywanych przez przewoźników zagranicznych,  uznawania dyplomów studiów kierunkowych do uzyskania kompetencji zawodowych, opłat za infrastrukturę drogową nie budzą kontrowersji. Bez większego problemu powinny przejść całą ścieżkę legislacyjną.

Myślę, że spore wątpliwości u posłów i senatorów mogą wzbudzić dwa postulaty: opodatkowania środków transportu i ograniczenie opłat administracyjnych i kar.

Otóż w porozumieniu zapisano postulat wprowadzenia podatku od zespołu pojazdu, w miejsce osobnych dwóch podatków od pojazdu silnikowego i przyczepy/naczepy. Jak by nie patrzeć na ten problem, to skutek będzie jeden – mniejszy wpływ do budżetów samorządów. A kto będzie musiał zasypać te dziurę w samorządowych kasach? Budżet państwa! Dlatego obawiam się, że przy obecnym stanie kasy państwa, ten zapis nie będzie „ciepło” przyjęty przez posłów. Nie możemy jednak być traktowani, jako niewyczerpane źródło finansowania lokalnego szkolnictwa czy służby zdrowia. Podobnie  rzecz ma się w materii kar i opłat administracyjnych. Tu również, moim zdaniem, będą problemy, które dostrzeże, jak mniemam, Ministerstwo Finansów.

Dlatego musimy mocno walczyć o swoje, lobbując w najbliższych miesiącach na rzecz jak najbardziej korzystnych dla naszej branży zapisów w końcowej wersji Ustawy antykryzysowej dla transportu drogowego. Stąd tak ważne jest harmonijne działanie wszystkich członków Forum Transportu Drogowego. Wracając do powiedzonek premierów – prawdziwego mężczyznę poznaję się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna…Przed nami jeszcze długa droga do uchwalenia tej ważnej ustawy.

Bolesław Milewski,
przewodniczący OZPTD


 

Katagoria: Komentarz Bolesława Milewskiego
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 9 lat temu.