Select Page


Nasz sukces, porażka systemu


 

Gdyby ktoś poprosił mnie o wskazanie najbardziej pozytywnego i negatywnego wydarzenia mijającego roku, odpowiedziałbym bez wahania. Pozytyw, to ustawa o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie innych ustaw, zwana popularnie projektem społecznym. Negatyw – system poboru opłat drogowych.

Ustawa wprowadza szereg zmian od lat wyczekiwanych przez środowisko. Na pierwszym miejscu należy wymienić nowe rozwiązania związane z przeciwdziałaniem nieuczciwej konkurencji. Ma temu służyć wprowadzenie odpowiedzialności podmiotów zlecających i organizujących przewozy drogowe oraz wykonujących czynności związane z przewozem. Nieskromnie jest chwalić się, ale to nasz związek promując tzw. projekt społeczny, doprowadził do uchwalenia tak oczekiwanych zmian.

Nie odbyłoby się to jednak bez ludzi dobrej woli, życzliwych naszemu związkowi. Gorące podziękowania składam posłowi Stanisławowi Żmijanowi – wiceprzewodniczącemu Sejmowej Komisji Infrastruktury, wiceministrowi Tadeuszowi Jarmuziewiczowi, Tomaszowi Połeć – Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego oraz dyrektorowi Andrzejowi Bogdanowiczowi z MI, moim kolegom z innych związków, prezesom Litwińskiemu i Olechnickiemu oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy pomagali nam przy tworzeniu projektu i procedowaniu ustawy. Wielkie słowa podziękowania składam członkom i pracownikom naszego związku, bo bez ich wsparcia trudniej byłoby wprowadzić zmiany. To jest nasz wspólny sukces.

A teraz negatyw. Na myśl przychodzi mi tylko jedno słowo: viaToll. To nie wymaga komentarza.

Uchwalenie ustawy jest bardzo dużym sukcesem całej branży transportowej, a w szczególności Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego, który od kilku lat zabiegał aktywnie o ich przyjęcie. Na tym jednak nie koniec naszych działań. Istnieje bowiem jeszcze wiele obszarów, w których istniejące rozwiązania stanowią niepotrzebne bariery dla funkcjonowania polskiej gospodarki i których zmianę będzie się starał zainicjować związek. Wesołych Świąt i „szerokości” w 2012 roku.

Bolesław Milewski,
przewodniczący OZPTD


 

Katagoria: Komentarz Bolesława Milewskiego
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.