Select Page


Nielegalne przewozy to śmierć!


 

Tylko tak bogaty kraj jak Polska toleruje olbrzymią szarą strefę. Nielegalne przewozy można tylko porównać z obrotem papierosami i alkoholem bez polskich znaków akcyzy.

Dopiero 18 ofiar śmiertelnych w wypadku przeładowanego busa koło Nowego Miasta nad Pilicą uświadomiło społeczeństwu, jak wielkim problemem jest kwestia nielegalnych przewozów osób. Niestety ten wypadek, poza niewątpliwie tragicznym kontekstem, pokazuje nieudolność w egzekwowaniu prawa przez instytucje ku temu powołane.

Jako związek niejednokrotnie zwracaliśmy uwagę na nielegalne przewozy osób i rzeczy. Jest to proceder od dawna uprawiany przez wielu rolników i nieuczciwych przedsiębiorców. Dowóz pracowników do miejsca pracy odbywa się w warunkach urągających podstawowym zasadom bezpieczeństwa – w nieprzystosowanych pojazdach, na ławeczkach, bez pasów bezpieczeństwa, wśród narzędzi i kanistrów z paliwem. Ta sytuacja trwa od lat. I tak naprawdę, pomimo licznych alarmów płynących ze środowiska przewoźników, każdy przymyka oko.

Podobnie sprawy stoją z przewozem rzeczy. Rolnicy pod płaszczykiem transportu na potrzeby własne realizują regularne przewozy, odbierając chleb zawodowym kierowcom i właścicielom firm przewozowych. Traci na tym również budżet państwa, bo rolnik nie odprowadzi należnych podatków z faktu świadczenia usług transportowych. Obserwując tę sytuację od lat mam nieodparte wrażenie, że nikomu nie zależy na zrobieniu porządku z tymi problemami. Nie wiem, czy to wymaga za dużo pracy, czy też po prostu ktoś idzie na łatwiznę, kontrolując wyłącznie przewoźników zawodowych. Ten problem przypomina obrót papierosami i alkoholem bez znaków akcyzy. Tak naprawdę wszyscy wiedzą o tym procederze, ale nikt z tym nie robi porządku. Trudno nie dostrzec analogii z przewozami. Budżet państwa ma za dużo pieniędzy, że, daje się tak „skubać”? Za chwilę wzrośnie VAT, potem akcyza na paliwo. To są „łatwe” pieniądze, które państwo zarabia jednym podpisem ministra Rostowskiego. Ale tam, gdzie trzeba się po nie schylić, brak jest konkretnych działań. A jak widać, papierosy, alkohol i nielegalne przewozy to śmierć!

Bolesław Milewski


 

Katagoria: Komentarz Bolesława Milewskiego
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 9 lat temu.