Select Page


Powalczymy o zwrot akcyzy


 

Jesteśmy po Walnym Zgromadzeniu Delegatów naszego związku. Podczas obrad w Polichnie delegaci wskazali główne problemy, którymi związek musi się pilnie zająć. Najwięcej emocji podczas Walnego Zgromadzenia wywołała dyskusja o bolączkach naszych firm transportowych. Delegaci precyzyjnie wskazali kierunki działania, czyli jakie mamy problemy do szybkiego rozwiązania. Tu jednym tchem wyliczano kłopoty ze sprawnym działaniem systemu viaTool oraz walkę o częściowy zwrot akcyzy z paliwa.

ViaTool niestety nie działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Skoro już jest, niech chociaż sprawnie działa. Na ten problem już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę w oficjalnych pismach oraz rozmowach kuluarowych w przedstawicielami rządu i drogowców z GDDKiA. Póki co, trwa usprawnianie systemu. Postępy prac będziemy bacznie śledzić.

Sprawą bardziej skomplikowaną jest batalia o częściowy zwrot akcyzy z paliwa.Moim zdaniem w dobie gwałtownie rosnących cen oleju napędowego jest to zadanie priorytetowe.

Częściowy zwrot akcyzy zapłaconej w paliwie może być dla wielu firm, nie tylko zrzeszonych w naszym związku, jak kroplówka dla chorego. Ten manewr fiskalny jest stosowany w wielu krajach, gdy koszty „napędu” mogą zagrozić sprawnemu funkcjonowaniu firm transportowych, odpowiadających za ekonomiczny krwioobieg gospodarki. Myślę, że już najwyższy czas, aby podobne rozwiązania wprowadzić w naszym kraju. Dlatego nasz związek mocno zaangażuje się w działania na tym polu. Jest to jednak proces długotrwały.

Pamiętać jednak trzeba, że po drugiej stronie ringu stoi mocny zawodnik – Jan Antony Vincent-Rostowski, minister finansów, znany z twardej polityki fiskalnej. Podejmiemy jednak tę rękawicę…

Bolesław Milewski
Przewodniczący OZPTD


 

Katagoria: Komentarz Bolesława Milewskiego
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.