Select Page


Rzecznik prześwietlił elektroniczne kary


 

Rzecznik Praw Obywatelskich negatywnie wypowiedział się o praktyce nakładania kar za przejazd pod drogach objętych elektronicznym poborem opłat. Rzecznik zajął się sprawą po pismach, jakie otrzymał z naszego związku.

Wielokrotnie poruszaliśmy sprawę błędnie naliczanych kar za przejazd po drogach objętych elektronicznym poborem opłat. Według RPO najistotniejszym problemem jest tzw. kumulacja, czyli wielokrotne karanie za jeden czyn polegający na przejechaniu danym odcinkiem drogi krajowej bez wniesienia opłaty elektronicznej w zależności od liczby bramownic, które zarejestrowały przejazd bez opłaty.

Moim zdaniem oraz ekspertów naszego związku, jest to naruszenie praw obywatelskich. Naszą opinię podziela rzecznik. Po gruntownym zbadaniu sprawy w konstatacji napisał, że „obecne regulacje prawne dotyczące nakładania kar pieniężnych za brak uiszczenia opłaty elektronicznej, w tym działania podejmowane przez Inspekcję Transportu Drogowego, budzą poważne wątpliwości z punktu widzenia praw obywateli i zasad państwa prawnego”.

Rzecznik będzie działać dalej. Zwrócił się do ministra transportu o analizę przedstawionych faktów i w razie potrzeby podjęcie stosownej inicjatywy legislacyjnej. To jest dobra wiadomość, bowiem od miesięcy wiadomo, że viaTOOL nie działa dobrze. Czy można na to pozwolić, żeby błędy systemu poboru opłat rujnowały polskich przewoźników? Kumulowane kary są zagrożeniem dla płynności finansowej wielu przewoźników, szczególnie mniejszych. Czy w tych trudnych czasach możemy pozwolić na utratę choćby jednego miejsca pracy tylko dlatego, że system poboru opłat działa wadliwie?
Bolesław Milewski


 

Katagoria: Komentarz Bolesława Milewskiego
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 6 lat temu.