Select Page


Zezwolenia rosyjskie: miał być sukces – jest jak zawsze, a nawet gorzej


 

Okazuje się, że ogłoszone jakiś czas temu porozumienie z Rosją w sprawie przewozów drogowych, dzięki któremu mieliśmy mieć zabezpieczone w wysokim stopniu potrzeby przewozowe, istnieje jedynie częściowo. Rząd podpisał umowę z Rosją i wydał jej nasze zezwolenia na podstawie paryskiej deklaracji rosyjskiego Sekretarza Stanu, w której ten ostatni stwierdził, że Rosja wycofuje się z ograniczeń w wykorzystaniu zezwoleń EKMT na jej terytorium.

Cóż szkoda, że nasi negocjatorzy nie znają dowcipu o Radiu Erewań, gdzie była mowa o tym, iż na Placu Czerwonym w Moskwie ukradziono zegarek. Fakty prawie się zgadzały, ale prawie to cała różnica. Otóż w ubiegły piątek, ponownie w Paryżu rosyjska delegacja podtrzymała swoją deklarację, ale obarczyła ją niemożliwymi do spełnienia warunkami wstępnymi. Tym samym nasi wschodni partnerzy mają to co chcieli i to na warunkach lepszych niż te, na które byli w stanie się zgodzić podczas posiedzeń Komisji Mieszanych. A my? My możemy ogrywać rolę małego brzdąca, którego oszukał sprytny kolega zabierając mu w piaskownicy łopatkę.

Niestety okazuje się, że w stosunkach z Rosją nie liczą się deklaracje, bo gdy w grę wchodzi interes rosyjski, to każda obietnica zostanie przez Rosjan złamana, niezależnie od tego gdzie i przez kogo została złożona. Trzeba pamiętać, że we współczesnej międzynarodowej polityce i międzypaństwowych stosunkach gospodarczych nie istnieje bowiem coś takiego jak dobre obyczaje. Liczy się skuteczność. To jest tylko jeden z przykładów, jak przez własną głupotę i ufność jesteśmy rolowani przez wszystkich. Od Rosji, przez partnerów unijnych, do sojusznika amerykańskiego włącznie. A wnioski. Cóż małe brzdące też uczą się życia i realiów, ale po takiej nauce może zabraknąć nie tylko wiaderka i łopatki, ale także samej piaskownicy.

Maciej Wroński
OZPTD

Więcej:http://www.facebook.com/pages/eprzewoznikpl/105563452841536#!/notes/maciej-wronski/mial-byc-sukces-jest-jak-zawsze-a-nawet-gorzej/196025140416601


 

Katagoria: Komentarz Macieja Wrońskiego
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 8 lat temu.