Select Page


Jak dbać o czystość i świeżość w kabinie kierowcy?


car-interior-1480562-1280x960
 

Kierowcy zawodowi, prowadzący autobus, auto osobowe czy ciągnik siodłowy lub ciężarówkę, spędzają w trasie po kilka godzin na dobę. Powinni zadbać o zachowanie odpowiedniej atmosfery w pracy, co oznacza jednocześnie zapewnienie dostępu świeżego powietrza i aromatycznych zapachów. Jak zadbać o czystość i świeżość w kabinie kierowcy?

 

Sposoby na przykre zapachy w samochodzie

Kierowca, który siedzi w pojeździe po 8 godzin dziennie, dodatkowo śpi i spożywa posiłki w kabinie samochodu albo pali w niej papierosy, musi liczyć się z powstawaniem nieprzyjemnych zapachów w takim miejscu. Samo wietrzenie kabiny na niewiele się zda, tym bardziej, że zapach dymu papierosowego, fast foodów czy przepoconych skarpetek pozostaje na dłużej i wgryza się w tapicerkę pojazdu. Dlatego trzeba znać skuteczne sposoby walki z przykrymi aromatami.

Można je zneutralizować wykorzystując do tego celu specjalne neutralizatory zapachów – działające jednorazowo lub w trybie ciągłym, po otwarciu pojemnika. Neutralizatory mogą nie tylko likwidować nieprzyjemne zapachy, albo dodatkowo zapewniać miły aromat w kabinie kierowcy. Ich cena nie powinna być wysoka, profesjonalne neutralizatory – odświeżacze powietrza kupimy już w cenie od 10 do 50 zł.

Uwaga!

Preparaty w sprayu lub do prania tapicerki samochodowej, których zadaniem jest neutralizacja zapachów, z reguły nie są przeznaczone do stosowania na powierzchni skóry lub zamszu. Będąc więc posiadaczem skórzanych foteli lub zamszowych pokrowców, trzeba wybrać inny sposób pozbycia się brzydkich zapachów.

Czyszczenie tapicerki i innych elementów pojazdu

Chcąc zadbać kompleksowo o wnętrze swojego pojazdu, należy regularnie prać i czyścić tapicerkę, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie jest brudna. Chłonie ona zapachy, niekoniecznie przyjemne, brud, kurz i roztocza. To bardzo szkodliwe dla alergików. Dlatego raz na jakieś 3-4 miesiące – w przypadku kierowców zawodowych, trzeba zainwestować w pranie i czyszczenie na mokro całej tapicerki auta. Nie należy przy tym zapominać o podsufitce czy kokpicie. Do ich czyszczenia przeznaczone są preparaty w płynie lub w wygodnym sprayu bądź piance, które rozpyla się bezpośrednio na desce rozdzielczej i czyści miękką ściereczką.

Kierowca musi posprzątać wnętrze swojej kabiny – miejsce pracy powinno być pozbawione wszelkich zbędnych elementów, śmieci, butelek, puszek po napojach czy papierków po spożywanych posiłkach. Wszystkie powierzchnie plastikowe w aucie należy dokładnie wytrzeć z wykorzystaniem ciepłej wody i dodatku preparatu przeznaczonego do mycia kokpitu samochodowego.

Warto także odkurzyć lub wytrzepać wszystkie dywaniki, usunąć brud i kamienie oraz odkurzyć cały samochód, zwłaszcza przestrzenie pod siedzeniami i pomiędzy nimi. One również potencjalnie mogą być źródłem nieprzyjemnych zapachów. Samochód posprzątany nie powinien śmierdzieć, a jeśli tak jest, najlepiej zlokalizować źródło smrodu i zlikwidować je. Być może w schowku samochodu znajduje się zgniły owoc lub kanapka.

Sposób na piękny zapach w samochodzie

Świeży, przyjemny zapach w aucie można uzyskać nie tylko z zastosowaniem sklepowych odświeżaczy i neutralizatorów, ale również z wykorzystaniem świeżo mielonej kawy. Wystarczy włożyć ją do płóciennego woreczka i zostawić na dłuższy czas w kokpicie kierowcy. Dzięki niej po otwarciu pojazdu poczujemy aromat kawy, a wszelkie inne zapachy zostaną zneutralizowane.

Profesjonalne czyszczenie i odświeżanie pojazdów

W profesjonalnych myjniach i punktach zajmujących się klimatyzacją samochodową, można oddać swój pojazd do ozonowania. Usługa ta polega na pochłanianiu przez cząsteczki ozonu cząsteczek innych substancji, m.in. pleśni, grzybów, bakterii czy dymu papierosowego. Przy ozonowaniu warto sprawdzić sprawność działania filtra powietrza. Powinien on być wymieniany w samochodach firmowych najlepiej przy każdym gruntownym sprzątaniu samochodu. Sprawny filtr będzie wydajnie oczyszczał powietrze w kabinie, likwidował przykre zapachy i zmniejszał ilość unoszącego się i osiadającego kurzu.

Można wyczyścić i odświeżyć wnętrze pojazdu przy pomocy ultradźwięków wytwarzanych przez specjalne urządzenie, które generuje mgiełkę. Jej cząsteczki docierają w każdy zakamarek auta i usuwają nieprzyjemne zapachy. Pozostawiają po sobie higieniczną czystość.

 


 

Katagoria: dbanie o miejsce pracy
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.