Select Page


Zarządzanie magazynem to trudna sztuka bez dobrego systemu informatycznego


Warehouse and Boxes - 3D Rendering
 

Rozwój firmy to potrzeba wprowadzania nowych i sprawdzonych rozwiązań. W przypadku działań magazynowych pierwsze skrzypce odgrywają procesy sprzedażowe, produkcyjne i finansowe. W związku z tym, że rynek usług logistycznych jest w ciągłym ruchu, zarządzanie obszarem magazynowania musi nadążać za postępem. Nowe potrzeby klientów kreują bowiem nowe wymagania, a to inicjuje potrzebę wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

 

Osoby odpowiedzialne za obsługę magazynów, poza podstawowym zadaniem ewidencji, muszą wykonywać także inne obowiązki i dostarczać do firmy wiele informacji, usprawniając tym samym jej funkcjonowanie. W związku z ogromem obowiązków tylko dobry system informatyczny pozwoli nam sprawne zarządzanie magazynem. Należy pamiętać, że kluczowym czynnikiem jest tu optymalizacja kosztów. Mechanizm ten musi zatem działać bez zarzutu.

 

Kosztowny bałagan w magazynie

Nieuporządkowany magazyn, zarówno pod względem fizycznym jak i proceduralnym, wprowadza do firmy chaos. Może mieć to swoje konsekwencje nie tylko w postaci dezorganizacji, ale również strat finansowych. Harmonia w magazynie to nie wymysł nadgorliwego kierownictwa, lecz szansa na poprawę jakości prowadzonego biznesu.

Brak kontroli nad magazynem uniemożliwia planowanie, a w związku z tym realizacja założeń biznesowych jest niemal niemożliwa. Wdrażanie błędnego planu może skutkować brakami materiałowymi i przestojami albo niedotrzymaniem warunków sprzedaży, czy też nagromadzeniem zbędnego towaru, który obciąży nas finansowo.

 

Zapanuj nad magazynem

Gospodarka magazynowa nie pracuje w oderwaniu od reszty firmy. Tylko dynamiczne narzędzie pomoże nam połączyć wszystkie elementy biznesu. Wdrażając system Microsoft Dynamics NAV, serce firmy zacznie bić na nowo. Dzięki niemu podstawowe procesy magazynowe można skrócić nawet o 30%. Po wdrożeniu systemu ERP magazyn sprosta wyzwaniom nowoczesnej logistyki. Jak to możliwe?

System ERP umożliwia obsługę wielu lokalizacji magazynowych za pomocą jednej bazy danych. W konsekwencji udostępnianych jest wiele dodatkowych funkcji logistycznego zarządzania, np. lokalizacja zapasu, przesunięcie lokalizacji, czy szacowanie dostępności zapasu. Zarządzanie stanami magazynowymi poprzez system MS Dynamics NAV umożliwia skuteczne planowanie. Także dla poszczególnych lokalizacji – tak, by jak najbardziej odpowiadało to potrzebom przedsiębiorstwa.

By umożliwić logiczne definiowanie struktury systemu, każdy magazyn zostaje podzielony zgodnie z następującą, hierarchiczną strukturą, obsługiwaną przez system:

  • strefa
  • regał
  • sektor
  • półka

System MS Dynamics NAV pozwala na stworzenie szablonów i generowanie dokumentów magazynowych, które usprawniają codzienną pracę magazynu. To na przykład dokumenty przyjęcia zapasów, przeszacowania wartości, pobrania na zamówienie, spisania ze stanu magazynu, czy przesunięcia międzymagazynowego.

Za sprawą systemu możliwe jest planowanie i ewidencja inwentaryzacji. Dodatkowo, w każdym momencie możemy monitorować wprowadzone i zarejestrowane dane, a także zweryfikować je ze stanem faktycznym. Istnieje również opcja wygenerowania raportu z inwentaryzacji, który będzie zawierał zaksięgowane wartości i ilości zapasów.

System pozwala na tworzenie szczegółowych marszrut przesunięć magazynowych, zawierających plan wszystkich czynności, które powinny zostać wykonane przez pracowników. Skorzystanie z aplikacji mobilnej do zarządzania magazynem oraz systemu etykietowania za pomocą kodów kreskowych sprawia, że gospodarka magazynowa staje się procesem płynnym i dynamicznym.

Dzięki automatyzacji części procesów, magazyn staje się centrum operacyjnym, które napędza rozwój i generuje zyski. Prowadzi to do skrócenia czasu obsługi, zmniejszenia stanów magazynowych i redukcji kosztów. Magazyny zostają wykorzystywane w optymalny sposób, a dezorganizacja przestaje istnieć.

 

Zakup odpowiedniego systemu ERP to to tylko połowa sukcesu

System ERP to znakomite narzędzie, usprawniające pracę magazynów. Jednak, aby z powodzeniem z niego korzystać, niezbędne są jeszcze pewna wiedza i umiejętności. Z pomocą przychodzi JCommerce SA, który swym indywidualnym podejściem do klienta sprawia, że wdrażanie systemu staje się niezwykle proste. W związku z tym, że każda firma działa w innym modelu biznesowym – każde wdrożenie systemu ERP powinno być poprzedzone szczegółową analizą. Nie da się bowiem dopasować utartego wzorca do firm o różnym profilu, czy stylu pracy. Taka analiza przedwdrożeniowa stanowi podstawę rozpoczęcia współpracy. Zaangażowany jest w nią cały zespół pracowników przedsiębiorstwa, który zna firmę od podszewki. Dzięki temu możliwe jest dokonanie wyboru modelu licencjonowania, ustalenie harmonogramu i sporządzenie kosztorysu operacji.

Proces wdrażania systemu ERP z firmą JCommerce odbywa się w oparciu o rekomendowaną przez Microsoft metodologię – Sure Step, uzupełnione przez autorskie elementy.

Pamiętajmy, że budowa nowego systemu wcale nie musi być kłopotliwa. Opracowany indywidualnie plan wdrażania, konsultowany z klientem i pracownikami, pozwala bowiem na utrzymanie naturalnego i niezaburzonego rytmu pracy w firmie. To odpowiednie wdrożenie jest gwarancją sukcesu i to ono świadczy o skuteczności oprogramowania.

 


 

Katagoria: dbanie o miejsce pracy
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 1 rok temu.