Select Page


Komisja Europejska: krytyka Rosji za zakaz importu wieprzowiny


granica
 

Komisja uznała działania Rosji za nieproporcjonalne i podkreśliła, że będzie dążyć do tego, by Moskwa wycofała się ze swojej decyzji.

Taka jest reakcja Brukseli na wstrzymanie eksportu unijnej wieprzowiny do Rosji ze względu na wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. W związku z tym Rosja zablokowała import wieprzowiny pod każdą postacią i ze wszystkch krajów Unii Europejskiej.

Zaniepokojona tym krokiem jest przede wszystkim polska branża mięsna, która jest jednym z czołowych eksporterów wieprzowiny do Rosji.

Rosja: embardga nie ma, ale…

Rosja zaprzecza, jakoby wprowadziła zakaz importu mięsa z krajów Unii Europejskiej – dowiedziało się Polskie Radio w Federalnej Służbie Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego. – Zakazu nie ma, nie ma nawet czasowych ograniczeń – twierdzi doradca szefa Rossielhoznadzoru Aleksiej Aleksiejenko.

– Wstrzymaliśmy jedynie przyjmowanie certyfikatów wydawanych przez służby weterynaryjne państw Unii Europejskiej – dodaje Aleksiejenko. Urzędnik wyjaśnił, że ma to związek z pojawieniem się ognisk afrykańskiego pomoru świń. Moskwa chce, aby Unia Europejska wskazała te regiony, które są wolne od takiego zagrożenia. W praktyce oznacza to, że rosyjscy celnicy nie przepuszczą przez granice unijnych transportów wieprzowiny.

Więcej na stronie Polskiego Radia


 

Katagoria: Aktualności eprzewoźnika
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 5 lat temu.