Select Page


Rosyjskie drogi już płatne. DKV pierwszym operatorem


DKV_Web_Startseite_DKV-Card_4_300dpi
 

 

15 listopada Rosja uruchomiła państwowy system opłat drogowych o nazwie Platon.  To kolejny krok w kierunku uzależnienia opłat za tranzyt od realnej szkodliwości pojazdów dla środowiska. Pierwszym zachodnioeuropejskim operatorem opłat drogowych, który rozliczy nowe myto jest DKV Euro Service.

Wprowadzone 15 listopada przez Rosję  elektroniczne opłaty objęły 50 774 km dróg federalnych. Kontrakt na obsługę systemu został podpisany na 13 lat pomiędzy państwem rosyjskim a operatorem RT Invest Transportnye Systemy (RTITS). Powiększanie sieci płatnych dróg regionalnych planowane jest do roku 2020.

System Platon obejmuje pojazdy powyżej 12 ton i działa w technologii GPS. Średnia stawka za kilometr wynosi 1.53 rubla, czyli około 2 eurocenty. Jako pierwszy w Europie Zachodniej swoje pośrednictwo w rozliczaniu nowych opłat w Rosji zaproponuje DKV Euro Service.

Pre-pay jeszcze nie dla wszystkich

Jednym z trybów rozliczania nowej opłaty jest przedpłata, w przypadku której środkami płatności są: urządzenie pokładowe, bilet lub uiszczanie opłat poprzez portal internetowy. Niestety z chwilą uruchomienia systemu Platon opcja przedpłaty dostępna jest jedynie dla rosyjskich firm transportowych – dla przewoźników z pozostałych krajów ma zostać uruchomiona wkrótce i będzie wymagała wcześniejszej rejestracji do nowego systemu.

Firmy spoza Rosji w celu rozliczenia nowej opłaty muszą wcześniej zaopatrzyć pojazd w specjalny bilet. Można go zakupić w lokalnych punktach serwisowych (http://platon.ru/en/about/service_centre/), w terminalach samoobsługowych, poprzez aplikację mobilną lub na stronie operatora. W każdym z tych przypadków możliwa jest płatność kartą DKV. Wcześniejsza rejestracja do system Platon nie jest wymagana.

Większy zasięg z DKV

DKV szeroko otwiera przed swoimi klientami rynki wschodnie. Oprócz rozliczania opłat drogowych, rozbudowuje w Rosji i na Białorusi sieć stacji paliw, honorujących karty DKV. Do końca tego roku w jej skład wejdzie blisko 500 stacji takich marek jak: Belorusneft, EKA, Gazprom, Tatneft, PTK, ARIS, Surgutneftegas czy Astra. Od 1 listopada za pośrednictwem DKV można się także zarejestrować do płatności w białoruskim systemie BelToll. Co odróżnia tu DKV od innych operatorów, to płatności w trybie postpay i prepay, a także możliwość rejestracji online poprzez formularz DKV.

Szczegółowe informacje o zmianach w opłatach drogowych w Europie publikowane są na stronie www.info-myto.pl.


 

Katagoria: Aktualności eprzewoźnika
Słowa kluczowe: , , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.