Select Page


Schwarzmüller podsumowuje rok 2014


zdj
 

Producent pojazdów użytkowych Schwarzmüller z Górnej Austrii ukończył miniony rok gospodarczy 2014 obrotem wynoszącym 272 mln euro (2013r.: 235 mln euro), co daje 37 mln euro więcej niż w 2013 roku.

Do większego zysku przyczynił się wzmożony wzrost dystrybucji na istniejących rynkach, wprowadzenie innowacyjnych produktów oraz rozbudowanie działalności usługowej. W bieżącym roku Grupa Schwarzmüller oczekuje kolejnego wzrostu obrotów, tym razem do 300 mln euro. W środę, 25 lutego, Członek Zarządu [ang. Chief Executive Officer] Jan Willem Jongert oznajmił tę wiadomość na osiedzeniu firmy we Freinbergu. 

Dzięki obrotowi w wysokości 272 mln euro Grupa Schwarzmüller znacząco zwiększyła swój dochód w porównaniu do 2013 roku (235 mln euro), a mianowicie o 37 mln euro. Oznacza to wzrost rzędu 16%, czyli znacznie ponad prognozę z lata 2014r., kiedy to spodziewano się obrotu w granicach 260 mln euro. Firma jest stabilna pod względem dochodu, a końcowe wyniki potwierdzające to będą przedstawione w sprawozdaniu finansowym. 27 % obrotu pochodzi z obszarów usług, które przynoszą obfite plony, tj. z obsługi klienta, jak i z wynajmowanych lub używanych pojazdów. W branży jest to już najwyższa wartość, którą chce się jednak jeszcze podwyższyć, cieszy się Jongert: „Jako czołowy producent  towarzyszymy naszym klientom przez cały cykl życia ich pojazdu i oferujemy im szeroki serwis, który stale rozbudowujemy. Cieszymy się uznaniem klientów.” Sieć serwisów obejmuje obecnie 350 stacji, celem tej rozbudowy jest to, aby każdy klient w zasięgu od 40 do 50 kilometrów mógł skorzystać ze stacji diagnostycznej.

 Silniejszy od rynku

Za przyczynę gwałtownego wzrostu Jongert uznaje wiele czynników. Koniunktura rynkowa była na dobry poziomie, spowolnienie inwestycji z ubiegłych lat powoli zmniejszało się. Firmie Schwarzmüller udało się rozwinąć prężniej niż rynek i zyskać w nim udziały. Dotyczy to przede wszystkim sektorów, w których przedsiębiorstwo w najbliższych latach chce odnotować wzrost: „Branża budowlana jest dla nas bardzo interesująca, w tym obszarze dysponujemy wysokimi kompetencjami i specyficznym know-how. Na przykład w zeszłym roku bardzo dobrze przyjęła się nowo rozwinięta wywrotka termiczna do przewozu mieszanki asfaltowej”, twierdzi Jongert. Dodatkowo wzrósł zbyt w zarządzaniu odpadami i w rolnictwie. Obszarem o większym obrocie pozostaje tranzyt i na tym rynku Schwarzmüller odnosi największe sukcesy dzięki swym ULTRALEKKIM naczepom. Mają one przy swoim ciężarze własnym od 4.850 kg korzystne obciążenie użytkowe. Dzięki zoptymalizowanemu sposobowi ich budowy zmniejsza się przede wszystkim zużycie paliwa i tym samym także emisja CO2. 

Rozwój ośrodków wiedzy specjalistycznej okazał się korzystny dla produkcji. Dlatego też określone grupy produktów będą produkowane w trzech zakładach: w Hanzing (Austria), Žebráku (Czechy) i Budapeszcie (Węgry). W roku 2014 dwie trzecie pojazdów zostało wyprodukowane na Węgrzech i w Czechach. Obrót w wysokości 300 mln euro celem na 2015 r. 

Zmiany strukturalne w produkcji, dystrybucji i posprzedaży tworzą też i w roku 2015 podstawę ciągłego wzrostu. „Naszym celem jest 300 mln euro, a więc znowu dwucyfrowy wzrost“, mówi Jongert – i aktualny stan zleceń podąża w tym kierunku. Ze wzrostem idzie w parze dalsze zwiększanie produktywności, a tym samym także polepszanie wyniku firmy. W roku 2015 Schwarzmüller zainwestuje około 10 mln euro, między innymi w automatyzację budowy z aluminium. Międzynarodowy związek produkcyjny. Grupy będzie dalej optymalizowany, a moce produkcyjne jeszcze rozbudowywane.

Grupa Schwarzmüller jest jednym z największych producentów pojazdów użytkowych w Europie i działa w 20 krajach, głównie w Europie Środkowej, Południowo-Wschodniej i Wschodniej. Firma jest liderem innowacji i technologii w tej branży i jest ze swym ponad 140-letniem doświadczeniem i kompetencjami specjalistą w indywidualnych rozwiązaniach transportowych. Najważniejsze branże, które wykorzystują pojazdy użytkowe firmy Schwarzmüller, to: tranzyt, budownictwo i gospodarka olejowa, jak również przemysł spożywczy i drzewny. Firma Schwarzmüller produkuje rocznie ponad 7000 pojazdów użytkowych, zatrudnia obecnie około 2000 pracowników, a w ubiegłym roku gospodarczym (2014) osiągnęła obrót w wysokości 272 mln euro. Obok zakładów produkcyjnych w Austrii (Hanzing), Czechach (Żebrak) i na Węgrzech (Budapeszt) oferuje także rozbudowaną sieć punktów serwisowych (350 punktów) w całej Europie.

 

Źródło

 

Katagoria: Aktualności eprzewoźnika, naczepy i zabudowy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 4 lata temu.