Select Page


Iveco: na GasShow 2012


EurocargoCNG
 

W dniach 7-8 marca 2012 r. IVECO Poland weźmie udział w międzynarodowych targach GasShow 2012 w Warszawie. Będzie to niepowtarzalna okazja do bliższego zapoznania się z pojazdami użytkowymi zasilanymi sprężonym gazem ziemnym – CNG, które zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie, a zalety ich eksploatacji przedstawione na konferencji ‚Ekologia i ekonomia: Metan dla motoryzacji’.

GasShow to największe wydarzenie branży CNG, LNG i LPG w Europie Środkowej, które tradycyjnie gromadzi najważniejsze podmioty rynku autogazu w Polsce i Europie. IVECO Poland w czasie tegorocznej edycji wystawi w ramach targów dwa pojazdy użytkowe dedykowane dla usług komunalnych – Daily Natural Power oraz ciężarówkę Eurocargo CNG.

Iveco jest jedynym kompleksowym producentem lekkich, średnich i ciężkich samochodów dostawczych w pełnym zakresie pracujących na paliwie CNG. Linia pojazdów Iveco na CNG osiągnęła już w Europie sprzedaż wielkości 10 000 sztuk, które są używane głównie w transporcie miejskim.

Gaz ziemny jest jedynym z paliw przyszłości – już dziś stanowi oszczędne i ekologiczne rozwiązanie problemów transportowych:

– pozwala zaoszczędzić ok. 20% kosztów paliwa w porównaniu z odpowiednikiem spalającym ropę;
– wywiera najmniejszy wpływ na środowisko spośród wszystkich silników wewnętrznego spalania (całkowity brak emisji siarki, węglowodorów i cząstek stałych, oraz niska emisja CO2);
– cichy (ok. 5 db mniej niż taki sam silnik diesla);
– przede wszystkim, jest to paliwo bezpieczne. Temperatura samozapłonu jest dwukrotnie wyższa niż ropy czy etyliny. Zbiorniki są testowane na ciśnienie dwukrotnie większe niż robocze. W razie wycieku, rzadszy od powietrza gaz ulatnia się szybko.

Pojazdy na gaz ziemny mogą parkować w garażach podziemnych, na pokładzie promów, a przede wszystkim (dzięki bardzo niskim emisjom) poruszać się w strefach ograniczonego ruchu. Cała gama pojazdów Iveco CNG spełnia wymagania dyrektywy EEV (Environmentally-friendly Enhanced Vehicle), emisje są zbliżone do przyszłej normy Euro 6.

Na targach Iveco Poland zaprezentuje dwa modele napędzane CNG Daily  65C14G oraz EuroCargo MLC160E20G K.

Daily Natural Power to pojazd na gaz ziemny z podwójnym napędem CNG/etylina. Zaprojektowany i zoptymalizowany do pracy na gazie ziemnym, gdy kończy się gaz, automatycznie przełącza się na tryb rezerwowy – zasilanie benzyną. Zasięg pojazdu może wynieść nawet do 350 km.

Dostępny w 6 głównych wersjach ładowności (od 3,5t do 7t w wersji podwozia „cab” i od 3,5 t do 5 t w wersji „van”) i trzech liniach nadwozia: furgon, podwozie oraz podwozie z kabiną brygadową 6+1. 6 różnych rozstawów osi (od 3300 mm to 3950 mm dla wersji furgon, 3450 mm do 4750 dla podwozia i od 4100 mm dla kabiny brygadowej. Przestrzeń ładunkowa w wersji furgon wynosi od 12 do 17,2 m3. Pojazdy Nowy Daily mogą prowadzić posiadacze prawa jazdy kat. „B” (dla pojazdów do 3,5 DMC).

Eurocargo zasilane gazem CNG stanowi alternatywę dla dieslowskich napędów, zostało stworzone do celów komunalnych lub dystrybucji miejskiej. Podobnie jak w wersji dieslowskiej jest bardzo uniwersalne i w każdych warunkach sprawdza się bez zarzutu.

Eurocargo wyposażone jest 200-konny, 6-cylindrowy silnik CNG o pojemności 5880 ccm, posiadający moment obrotowy 650 Nm przy 1250 obrotach. Doskonale się sprawdza w środowisku miejskim. Posiada 3 warianty dopuszczalnej masy całkowitej (DMC 12t, 15t, 16 t), dostępny jest z manualną lub automatyczną skrzynią biegów Allison.

Wypełnienie 480 litrami gazu (6 butli o pojemności 80 litrów każda) pozwala na kilkudniową eksploatację pojazdu w warunkach miejskich, a na trasie przejechanie nawet  350 km.  Ergonomiczna kabina ułatwia życie kierowcy pojazdu komunalnego, a  łatwość manewrowania na wąskich ulicach i ostrych zakrętach sprawia, że jest to pojazd stworzony do wykonywania zadań komunalnych.

Niewielkie zużycie gazu sprawia, że Eurocargo nie tylko dba o środowisko, respektując coraz ostrzejsze normy spalin w odniesieniu do centrów miast, ale również gwarantuje niskie koszty eksploatacji.


 

Katagoria: wystawy
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 7 lat temu.