Select Page


Drogowcy znowu dali się zaskoczyć


 

Obfite opady śniegu na początku grudnia! Niemożliwe…Drogowcy znowu dali się zaskoczyć, a kierowcy ciężarówek bezsilnie mielili śnieg kołami.

Pogodynka już kilka dni wcześniej ostrzegała, że nad Polskę przyjdą chmury niosące obfite opady śniegu. Drogowcy jednak, jak DymoTurboMen, nie dawali wiary tym zapowiedziom. Może przejdziebokiem. Nie przeszło.

Właściwie to już nikt nie był zaskoczony tym, że zima zaskoczyła drogowców. To taka stara „świecka” tradycja i kolejny przyczynek do narzekania.

A może na to spojrzeć bardziej pozytywnie. Nie ma co walczyć ze zjednoczonymi siłami natury. Może lepiej zostawić białe połacie, a drogi tylko odgarnąć. Po co komu zimowe normy utrzymania, skoro aura jest nieprzewidywalna, a drogowcy i tak nie dadzą rady. Niestety, tak nie można.

Transport musi jechać. Bez ruchu nie ma gospodarki. Przypomnę tylko, że firmy transportowe płacą olbrzymie podatki, z których część zasila budżety firm odpowiadających za zimowe utrzymanie dróg. Skoro prognozy mówią, że należy się spodziewać obfitych opadów, to po prostu trzeba być przygotowanym. Rozumiem, że w pewnych sytuacjach natura nie daje szans, ale trzeba spróbować.

Sytuacja z początku grudnia tym bardziej irytuje po zapowiedziach wprowadzeniasystemu poboru opłat za korzystanie z dróg. Ta opłata to gwarancja jazdy po dobrej nawierzchni. Jazdy, a nie wielogodzinnego oczekiwania na pług czy zszarganych nerwów kierowcy, gdy jego truck stanie w poprzek. Zamykanie przed „tirami” miast to nie jest sposób na udrażnianie zimą dróg.

Drogowcom, i nie tylko, życzę miłej lektury w długie zimowe wieczory.

Zbigniew Witamborski
Redaktor naczelny Truck Auto.pl


 

Katagoria: Komentarz Zbyszka Witamborskiego
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 8 lat temu.