Select Page


Hanower Euro 6


 

Jest taka drużyna piłkarska Honower 76. Za kilka dni poznamy nowy zespół wagi ciężkiej – Hanower Euro 6. Podczas IAA 2012 zapowiada się wysyp pojazdów z agregatami spełniającymi tę normę. Został tylko rok i kilka miesięcy do oficjalnej daty jej wprowadzenia.
Projekt rozporządzenia w sprawie normy Euro 6, który przyjął Parlament Europejski, przewiduje wprowadzenie zharmonizowanych przepisów technicznych dla pojazdów ciężarowych o ładowności ponad 2610 kg. Ostrzejsze normy szkodliwych emisji tlenku węgla, tlenków azotu i cząstek stałych mają od 31 grudnia 2013 roku zastąpić obowiązujące wartości graniczne normy Euro 4 oraz odnośne wartości Euro 5.
Te proste przesłania mają wiele implikacji w tzw. realu. Po pierwsze producenci pojazdów, tzw. wielka siódemka, już teraz muszą pokazać urbi et orbi, że już sąprzygotowani na godzinę 0, a właściwie Euro 6. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy te działania PE, realizowane pod hasłami ekologii, naprawdę są tak zbawienne dla środowiska. Nowoczesne systemy ograniczają emisję tlenków węgla i azotu oraz cząstek stałych, ale pochłaniają więcej energii w procesie produkcji. A zatem i tak ten dwutlenek węgla i inne gazy cieplarniane trafią do atmosfery, jak nie z rury wydechowej samochodu, do z komina fabryki.
Euro 6 pociąga za sobą nowocześniejsze rozwiązania pokładowej instalacji diagnostycznej. A co za tym idzie wymianę sprzętu diagnostycznego i innego wyposażenia, narzędzi, w tym odpowiedniego oprogramowania. To także dodatkowe tony emisji z fabrycznych kominów, bo nowy sprzęt trzeba wytworzyć.
I tak można wyliczać w nieskończoność. Rozwoju nie można zatrzymać. Czy jednak podążamy dobrą drogą, czy kolejne kagańce zakładane na transport są lekiem na całe zło? A może przyczyn ocieplania się klimatu szukać w Chinach, USA i Indiach, które nie chcą wprowadzać w życie uzgodnień protokołu z Kioto, ograniczającego emisję gazów cieplarnianych. Także i w transporcie mamy europejską krzywiznę banana…

Zbigniew Witamborski
Redaktor naczelny Truck Auto.pl


 

Katagoria: Komentarz Zbyszka Witamborskiego
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.