Select Page


Nadciąga czas elektrotrucków


 

Hanower dobitnie pokazał, że od alternatywnych napędów nie ma odwrotu. Za 40 lat 70 proc. populacji Ziemian będzie mieszkać w dużych miastach. Emisja związków azotu i tlenków węgla przez motoryzację musi być do tego czasu znacząco ograniczona.

Szef ciężarowej części Daimlera, Andreas Renschler, podczas wieczoru prasowego w Hanowerze dobitnie wskazał kierunki rozwoju pojazdów transportowych – hybrydy i pojazdy elektryczne. I to było widać na stoiskach wystawienniczych podczas tegorocznej IAA. Każda firma pokazała, że warto dbać o ekologię. Ale też każdy wskazał inną drogę.

Interesujące było to, że ekologia to już nie egzotyczne hasło, wytrych po unijne pieniądze. To realne działania branży w celu obniżenia zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji. A tak na marginesie, zwierzęta hodowlane wydzielają więcej zanieczyszczeń do atmosfery niż razem wzięty transport.

Jak wspomniałem każdy zaprezentował swoją drogę. MAN pokazał koncepcyjny ciągnik, który wraz z futurystyczną
naczepą tworzą aerodynamiczny zestaw o niskich oporach powietrza. Efekt – zużycie paliwa zmniejszone o 25 proc. Mercedes swoim Atego w koronie Truck of the Year stawia na wydajne hybrydy, które już jeżdżą w Irlandii i barwach DHL. Scania promuje pojazdy komunalne na bioetanol lub pojazdy napędzane bioestrami. Jak Hanower długi i szeroki wszędzie królował „zielony transport przyszłości”. A przed nami jeszcze napędy wodorowe, napędy CNG…

Te wszystkie nowe technologie potrzebują dwóch elementów – dobrych dróg i wsparcia fiskalnego rządu. Niestety, mamy z tym problemy. Po pierwsze, nasz rząd nie wspiera „zielonego transportu” zachętami podatkowymi. Po drugie, budowa autostrad raczej posuwa się dość wolno. Niewykluczone, że z prawdziwego zdarzenia sieć autostrad w Polsce powstanie wówczas, jak w miastach będzie mieszkać 70 proc. populacji Ziemian. Czyli w 2050 roku…

Zbigniew Witamborski
Redaktor naczelny Truck Auto.pl


 

Katagoria: Komentarz Zbyszka Witamborskiego
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 9 lat temu.