Select Page


Wschodnia granica – wieczny problem


 

36, 42 a nawet 58 godzin, tyle przed ostatnimi Świętami Wielkanocnymi kierowcy stali na granicy wschodniej. Od lat ten problem jest nierozwiązany. Od lat też nic nie robi się, aby trochę poprawić warunki bytowe podczas stania w kolejce do granicy.

Podczas ostatniego szczytu kolejkowego, tuż przed Wielkanocą, szef Służby Celnej i wiceminister finansów Jacek Kapica przyznał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że problemu kolejek na granicach nigdy nie uda się całkowicie rozwiązać. Wiceminister Kapica dostrzega „całe zło” w przepływie pojazdów przez granicę, który powinien być w
jak najmniejszym stopniu zakłócany przez czynności kontrolne. Wiceminister ma też gotową receptę z wypisanym panaceum na rozwiązanie tego problemu. Zgodnie z orzeczeniem wiceministra potrzebna jest większa współpraca służby celnej i straży granicznej po polskiej stronie, ale też współpraca ze stroną białoruską i ukraińską.

Takie recepty słyszę od lat. A kolejki jak były długie, tak są coraz dłuższe. Na wschodniej granicy Unii Europejskiej po prostu brakuje przejść. Ruch towarowy będzie coraz większy, tego nie ma co ukrywać. A głównym środkiem transportu będą przewozy kołowe. O transporcie intermodalnym w najbliższym czasie można raczej zapomnieć.

Brak terminali, to jedna sprawa. Kolejna ważna, a może nawet ważniejsza, to infrastruktura. Nie ma dostatecznej liczby funkcjonalnych parkingów, na których kierowca mógłby w spokoju oczekiwać na odprawę. Gdzie w ludzkich warunkach mógłby się umyć, przygotować posiłek czy coś zjeść w dobrej restauracji czy jadłodajni.

Kierowcy koczują w kolejkach w warunkach urągających cywilizowanemu człowiekowi. Przecież ci ludzie przysparzają naszemu budżetowi ogromnych wpływów. Czas najwyższy, aby mogli mieć dostęp do minimalnych zdobyczy cywilizacji podczas oczekiwania w kolejce na granicy wschodniej. Toaleta, punkty prysznicowe – to nie są zachcianki, ale
konieczność.

Zbigniew Witamborski
Redaktor naczelny TRUCK auto.pl

Ściągnij cały artykuł


 

Katagoria: Komentarz Zbyszka Witamborskiego
Słowa kluczowe: , ,
Opublikowano 6 lat temu.