Select Page


Czym się kierować przy wyborze firmy ubezpieczeniowej?


trucks of a transporting company in a row burr and selective focus use for background image and presentation work.
 

Większość z nas ma na uwadze fakt, że zakup samochodu wiąże się zawsze z dodatkowymi kosztami. I nie mamy tutaj na myśli opłat za przegląd techniczny pojazdu czy opłaty rejestracyjne. Tym, co najbardziej uderza w kieszenie polskich kierowców, jest najczęściej ubezpieczenie OC. Podczas wyboru najlepszego dla nas ubezpieczenia, nie powinniśmy kierować się wyłącznie wysokością składki. Na jakość oferowanego przez ubezpieczyciela OC wpływ mają także warunki zawarte w umowie. Jak zatem wybierać ubezpieczenie, aby okazało się ono korzystne dla nas i chroniło nas w razie stłuczki lub wypadku?

 

Artykuł powstał przy współpracy z multiagencją ubezpieczeniową FullPolisa.pl.

 

Ubezpieczenie OC przewoźnika – jak wybrać?

Zarówno ubezpieczenie OC przewoźnika jak i ubezpieczenie OCP przewoźnika udzielane są przedsiębiorcom, którzy zawodowo zajmują się transportem towarów. Na etapie poszukiwań odpowiedniego ubezpieczenia każdy właściciel tego rodzaju firmy powinien mieć świadomość, że ubezpieczenie udzielane przewoźnikom ma zupełnie inne warunki, niż ma to miejsce w przypadku ubezpieczeń prywatnych samochodów osobowych. Jeżeli więc firma ubezpieczeniowa zaoferowała bardzo korzystną ofertę ubezpieczenia samochodu osobowego, niekoniecznie ubezpieczenie OC przewoźnika będzie równie korzystne. Jeśli więc właściciel nie chce narazić firmy na poważne straty, nie powinien ubezpieczać swojej floty ciągników siodłowych w konkretnej firmie ubezpieczeniowej tylko dlatego, że dotychczas ubezpieczał tam swoje prywatne pojazdy. Ubezpieczenie, jak każda decyzja finansowa, powinna być skrupulatnie przemyślana oraz poprzedzona analizą SWOT. Jeżeli właściciel firmy nie ma dużego doświadczenia w zakresie ubezpieczeń, powinien skonsultować się z odpowiednim doradcą. Będzie to łatwiejsze, niż kiedykolwiek dotychczas, ponieważ niemal wszystkie firmy ubezpieczeniowe posiadają już opiekuna klienta, którego zadaniem jest przedstawienie oferty oraz wytłumaczenie wszystkich warunków, zawierających się w umowie.

 

Jak mądrze wybrać ubezpieczenie OC ciągnika siodłowego?

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z oferty konkretnej firmy ubezpieczeniowej, powinien wiedzieć, na jakiej podstawie obliczana jest wysokość składki, którą będzie musiał zapłacić. Pierwszym aspektem, który ma wpływ na wysokość składki ubezpieczenia, jest rodzaj oraz marka ubezpieczanego pojazdu. Tutaj sytuacja jest podobna, jak w przypadku samochodów osobowych. Następnie brana jest pod uwagę pojemność silnika zamontowanego w pojeździe (bardzo duża w ciągnikach siodłowych) oraz rodzaj stosowanego paliwa. Kolejno brany jest pod uwagę oczywiście rok produkcji pojazdu oraz data pierwszej rejestracji. Na samym końcu procedury obliczania składki ubezpieczenia system obsługujący firmę ubezpieczeniową bierze pod uwagę posiadane przez właściciela pojazdu zniżki oraz szkodliwość. Właściciel, wykupując swoje pierwsze ubezpieczenie OC ciągnika siodłowego powinien wiedzieć, że w większości ogólnych warunków, zawierających się w umowach z ubezpieczycielami istnieje zapis, w którym to ubezpieczyciel stwierdza, że wykupione ubezpieczenie obowiązuje od momentu podczepienia naczepy z ładunkiem, aż do momentu odebrania jej przez osobę lub podmiot zamawiający ładunek. Na to także warto zwrócić szczególną uwagę.

 

Ubezpieczenie w leasingu a usługi kabotażowe

W ostatnim czasie zauważyć można znaczny wzrost składek ubezpieczenia, które będą musieli zapłacić właściciele firm transportowych. Skąd taki wzrost? Przede wszystkim jest to związane z tym, że firmy ubezpieczeniowe nie posiadają jeszcze odpowiednich systemów, które rozpoznawałyby, czy dana firma transportowa będzie świadczyła usługi na rynku międzynarodowym, czy też transport towarów będzie odbywał się jedynie na terenie Rzeczpospolitej. Jeśli więc jesteś właścicielem firmy transportowej musisz być przygotowany na to, że w formularzu firmy ubezpieczeniowej może pojawić się pytanie o zakres świadczonych przez twoją firmę usług. Drugim powodem, przez który właściciele firm zapłacą więcej jest fakt, że w większości przypadków ubezpieczenie OC ciągników siodłowych finansowane jest przez firmy leasingowe.

 


 

Katagoria: porady finansowe
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 1 rok temu.