Select Page


Leasing samochodowy czy kredyt w banku?


leasing-kredyt
 

Rozwój firm uzależniony jest od kilku czynników – nie tylko od ludzi, lecz także od narzędzi, jakimi firma dysponuje. Jednym z najważniejszych aspektów zapewniających właściwie funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest sprawna komunikacja, którą zapewnia funkcjonalny samochód. Problem, z jakim musi zmierzyć się przedsiębiorca posiadający własną działalność gospodarczą jest wysoka cena samochodów.

 

Istnieje kilka metod finansowania pojazdów jak leasing czy kredyt w banku. Pozwala to na posiadanie auta w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie ma wystarczającego kapitału na jego zakup lub gdy woli przeznaczyć środki na realizację innych celów inwestycyjnych czy rozwojowych.

 

Kredyt czy leasing?

Podejmując decyzję dotyczącą formy kredytowania, warto dowiedzieć się, co może nam zaoferować bank, a co firma leasingowa. Co to jest leasing? Jest to użyczenie pojazdu na określonych zasadach zawartych w podpisanej przez nas umowie. Leasingobiorca za ustaloną kwotą użytkuje pojazd, którego prawnym właścicielem pozostaje leasingobiorca. Jest to również mniejsza ilość formalności i korzystniejsze opodatkowanie dla właścicieli w większych czy mniejszych przedsiębiorstwach.

W przypadku leasingu konsumenckiego klienci dostają pakiet usług dodatkowych korzystniejszych niż na umowie kredytowej. Właściciele firmy, którzy zajmują się leasingiem pojazdów, dysponują dużo większymi rabatami oraz mogą liczyć na korzystną ofertę z ubezpieczenia. Przekłada się to również na koszty inwestycji, dzięki której przedsiębiorstwa leasingowe są w stanie zaoferować lepsze warunki dla klientów. Osoby, które korzystają z pojazdów w leasingu mogą liczyć na większą ilość dodatkowych usług jak pakiet ubezpieczeniowy AC, OC, NW czy pakiet Assistance.

Dla osób użytkujących oznacza to, że nie muszą martwić się kradzieżą samochodu lub wypadkiem na drodze. Pakiety nabywane są wraz z umową leasingową. W porozumienia z ubezpieczycielem, przedsiębiorstwa mogą zaoferować również pakiet serwisowy pojazdu czy samochód zastępczy. Warto wciąć pod uwagę fakt opłacalności. Leasing warto wziąć, jeśli jesteśmy zainteresowani drogimi samochodami. Leasing jest opłacalny zwłaszcza dla firm, ponieważ stanowi usługę, co dla niektórych spółek jest kluczową sprawą, ponieważ nie zaniża on zdolności kredytowej oraz nie jest częścią majątku. Jak każda forma finansowania leasing samochodowy również ma swoje wady. Przez okres trwania umowy, właścicielem auta jest firma leasingowa. Może okazać się to utrudnieniem, biorąc pod uwagę obowiązki oraz ograniczenia z tym związane.

Jeśli chodzi o kredyt, jedną z największych zalet jest fakt, że od samego początku jesteśmy właścicielem zakupionego pojazdu. W niektórych przypadkach bank wymaga zabezpieczenia spłaty w formie całkowitego przywłaszczenia pojazdu. Przez trwający okres kredytowania pojazdu, będzie on należał do banku. Do wad tego rozwiązania finansowego należą: wyższe oprocentowanie niż w leasingu, procedura kredytowa oraz wymagania, jakie musi spełnić przedsiębiorstwo lub firma starająca się o uzyskanie kredytu.

Każda firma lub osoba prywatna powinna porównać dla siebie realny koszty i korzyści wynikające ze sposobu finansowania oraz wybrać najlepsze rozwiązanie.

 

Artykuł powstał we współpracy z autoryzowanym serwisem Hondy – twójserwishondy.pl

 


 

Katagoria: porady finansowe
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.