Select Page


Nie korzystasz z samochodu – nie płacisz, czyli leasing w innowacyjnym wydaniu


nie-korzystasz-z-samochodu-ae-nie-placisz-czyli-leasing-w-innowacyjnym-wydaniu
 

Dostęp do samochodu wtedy, kiedy jest on faktycznie potrzebny – przede wszystkim na tym zależy przedsiębiorstwom. Stąd wzrasta popularność długoterminowego wynajmu, który jednak pod względem finansowym nie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. Podobnie jak klasyczny leasing, gdzie comiesięczną ratę trzeba płacić, bez względu na to jak intensywnie pojazd jest użytkowany. Przełomem w tym zakresie jest innowacyjna oferta od Grupy Idea Bank.

 

Właściciele firm mają świadomość, że korzystanie z leasingu czy wynajmu długoterminowego na standardowych zasadach nie zawsze jest atrakcyjne pod względem finansowym. Jeśli w przedsiębiorstwie są przestoje czy pracownicy chorują / korzystają z urlopów, część firmowej floty nie jest wykorzystywana. Mimo to za wynajem/leasing trzeba płacić – nie ma przy tym znaczenia, czy samochód faktycznie jest wykorzystywany, czy chwilowo stoi na parkingu firmowym. Dla wielu przedsiębiorstw to spore obciążenie finansowe, dlatego ukłonem w stronę ich potrzeb i oczekiwań wydaje się być Happy Miles – innowacyjny leasing liczony kilometrami.

 

Ile przejedziesz, tyle zapłacisz

Happy Miles jest rozwiązaniem, w którym rata leasingowa ściśle powiązana jest z aktualnym przebiegiem samochodu. Jej wysokość ustalana jest na podstawie faktycznie pokonanych kilometrów. Jeśli pojazd nie jest wykorzystywany, wówczas rata jest dużo niższa od raty standardowego leasingu. Jeżeli auto jest eksploatowane na co dzień, wówczas wysokość raty może być zbliżona do wysokości raty standardowego leasingu.

Przy podpisywaniu umowy, firma szacuje wielkość rocznego przebiegu i na tej podstawie ustalana jest stawka za kilometr. Przebieg sprawdzany jest za pomocą zainstalowanego w samochodzie urządzenia GPS, dzięki czemu wiadomo, jak dużo kilometrów pokonało auto w danym okresie rozliczeniowym.

 

Ile to kosztuje?

Wysokość miesięcznej raty w ramach Happy Miles zależna jest przede wszystkim od liczby przejechanych kilometrów. Do stałej stawki leasingu doliczana jest kwota tzw. kilometrówka (stawka za kilometr pomnożona przez liczbę kilometrów), dając łączną ratę do zapłaty. Będzie ona zmienna – w zależności od tego, jak często firma korzysta z danego pojazdu.

Przykładowa kalkulacja dla nowego Opla Astry z deklarowanym przebiegiem 20 tys. km rocznie przedstawia się następująco:

  • wartość pojazdu – 52 239 zł
  • opłata wstępna – 10%
  • wykup – 8%
  • miesięczna rata stała –235,22 zł
  • opłata za 1 km – 0,38 zł.

Jeżeli w danym cyklu rozliczeniowym samochód nie wykaże żadnego przebiegu, wówczas firma ponosi wyłącznie koszt stały w wysokości 235,22 zł (źródło: www.happymiles.pl)

Jeżeli natomiast rocznie przebieg będzie wyższy niż deklarowany, wzrośnie opłata miesięczna za przejechane kilometry. Zmniejszy się natomiast wartość wykupu.

Happy Miles wydaje się być krokiem milowym, jeśli chodzi o leasing. Wydaje się być rozsądnym i uczciwym rozwiązaniem – wysokość comiesięcznych rat jest ściśle powiązana z aktualną sytuacją w firmie. Dlatego stanowi lepszą alternatywę dla standardowego leasingu czy nawet długoterminowego wynajmu.

 


 

Katagoria: porady finansowe
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.