Select Page


Nowe ubezpieczenie samochodu używanego


uzywane-jak-nowe
 

Jedną z istotnych kwestii podczas zakupu wymarzonego pojazdu, a także w trakcie używania auta, ważne jest ubezpieczenie niezależnie od tego czy jest to auto z rynku pierwotnego, czy wtórnego. O czym powinniśmy wiedzieć?

 

Ważne ubezpieczenie

W dzisiejszych czasach Polacy wciąż częściej stawiają na kupno pojazdów używanych niż nowych prosto z salonu. Powodem są oczywiście ograniczenia finansowe. Nie każdego z nas stać na nowy samochód, a wzięcie kredytu nie ułatwi całej sprawy, ponieważ jest to duże zobowiązanie uwarunkowane wieloma czynnikami. Do całej inwestycji dochodzą również opłaty związane z ubezpieczeniem. Nabywca nowego pojazdu używanego wraz z przedmiotem zakupu, przejmuje ubezpieczenie OC oraz wszystkie związane z nim prawa. W dobrym zwyczaju sprzedającego i kupującego jest dopilnowanie wszystkich formalności, aby były załatwione z korzyścią obustronną. Przekazanie ubezpieczenia OC pojazdu jest obowiązkowe dla zbywcy. Musi przekazać kupującemu wszelkie dokumenty, potwierdzające ważność ubezpieczenia OC, oraz dowód uregulowanie opłat. Jeśli sprzedajemy pojazd, musimy zgłosić się w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy z kupującym, aby zgłosić zmianę właściciela auta. W momencie sformalizowania kupujący przejmuje wszystkie obowiązki związane z ubezpieczeniem lub może odstąpić od niej na korzyść innej, oferującej przystępniejsze warunki.

 

Nowy czy stary ubezpieczyciel?

Nabywca używanego pojazdu może zostać przy starym ubezpieczeniu, jednak nie ma takiej konieczności. Jeśli nie zdecyduje się na zmianę, mimo wszystko powinien pamiętać, że składki ubezpieczeniowe mogą być inne niż przypadku poprzedniego właściciela samochodu. Wszystko więc zależy od czynników takich jak: okres posiadanego prawa jazdy, bezkolizyjnej jazdy itp. Należy również pamiętać, że każda polisa ma swój termin końcowy i jeśli mamy w planach ją przedłużyć, sami musimy pilnować czasu, ponieważ nie jest ona przedłużana automatycznie. Nie każdy ubezpieczyciel nas informuje o kończącym się terminie ważności polisy. Jeśli jednak mamy w planach zmianę polisy OC, należy pamiętać, żeby zawsze zawrzeć umowę z nowym ubezpieczycielem przed momentem zakończenia umowy z poprzednim ubezpieczycielem. Jeśli zapomnimy o tym ważnym aspekcie możemy ponieść niepotrzebne koszty związane z karą, jaką możemy otrzymać, co jest niepotrzebnym kosztem. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że gdy nabywca wypowiada umowę ubezpieczenia OC, to zwrot składki należy się poprzedniemu właścicielowi samochodu, ponieważ to on zapłacił za umowę.  

 

Używany samochód od dealera

Wielu dealerów samochodowych od niedawna zajmuje się wykupieniem aut od pierwotnych właścicieli, a następnie ich sprzedażą. Markowe salony mają swoje sprawdzone źródła, z którego pozyskują pojazdy. Samochody używane od dealerów maja kilka zalet jak: stan techniczny, który sprawdzony jest pod każdym ważnym kątem, sprawdzona legalność pojazdu, dodatkowe kompleksowe ubezpieczenie pojazdu. W ofercie można znaleźć różne pakiety ubezpieczeń, więc jest w czym wybierać.

 

Artykuł powstał we współpracy z używanejaknowe.pl


 

Katagoria: porady prawne
Słowa kluczowe: , , ,
Opublikowano 2 lata temu.