Select Page


Samochody elektryczne


nissan_esflow_electric_sports_concept-wide
 

Samochody znacznie ułatwiają życie. Któż z nas nie marzy o tym, aby wsiąść w pojazd czterokołowy i jeździć z domu do pracy lub gdzieś dalej. Ostatnio często mówi się o zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Producenci samochodów pomyśleli również o tym. Dlatego na rynku dostępne są różne modele aut, w tym samochody z napędem elektrycznym i hybrydowym.

 

Samochody o napędzie elektrycznym i hybrydowym wydzielają mniej zanieczyszczeń niż te, o napędzie tradycyjnym. Na rynku jest wiele takich modeli aut. Produkowane są one nawet przez znane marki, takie jak Nissan, Renault, BMW, Smart, Tesla, Honda itd. Są to wysokiej klasy pojazdy o ciekawych parametrach. Znaną markę w tej branży jest amerykańska firma Tesla Motors. Nawet jej nazwa pochodzi od słynnego inżyniera i wizjonera Nikoli Tesli. Geniusza o nieprawdopodobnych umiejętnościach niedocenionego należycie, postrzeganego jako ekscentryk. Wróćmy jednak do samochodów. Samochody firmy Tesla to ciekawe modele, które mogą pomieścić pięcioosobową załogę. Nadwozia są wykonywane z aluminium.

Naturalnie nie w przypadku każdego modelu, ale jednak. Pojedyncze ładowanie baterii umożliwia jazdę nawet na 483 km, w zależności od modelu, opcji ładowania baterii itd. Samochód jest sterowany tabletem multimedialnym, który obsługujemy dotykiem. Za jego pomocą sterujemy internetem, klimatyzacją, systemami zamontowanymi w samochodzie, radiem oraz nawigacją. Aby umilić sobie jazdę modele tej firmy często posiadają dosyć zaawansowane systemy audio mające po kilka głośników, dużą pamięcią, w której można przechować nawet 500 utworów, gniazda USB oraz wiele innych dodatków. 

Cechą charakterystyczną samochodów o napędzie elektrycznym są baterie oraz silnik. Baterie należy od czasu do czasu ładować. Czas ładowania baterii jest różny, mniej więcej 6 do 12 godzin. Ale na jednym ładowaniu można przejechać kilometry. Niektóre posiadają nawet opcje Supercharger. Pozwala ona naładować baterię w około 40 minut. I daleko zajechać.

Nawet popularne samochody marki Porsche mają swoją wersję elektryczną. I co więcej posiada on ciekawe parametry. Dwa silniki o łącznej mocy przekraczającej 600 KM umożliwiają osiągnięcie ponad 100 kilometrów na godzinę w ciągu 3,5 sekundy. Pojedyncze ładowanie baterii starczy na jazdę na dystans 500 km. Jak więc widać na powyższych przykładach samochody elektryczne posiadają niezłe parametry. Ich koszt to od kilkudziesięciu do ponad stu tysięcy złotych. Ale jak widzimy są to pojazdy wysokiej klasy. Które w dodatku pozwalają nam chronić nasze środowisko naturalne.

Samochody o napędzie elektrycznym i hybrydowym zyskały sobie szczególną popularność w Norwegii. Szacuje się, że w pierwszym kwartale 2015 samochody o takim napędzie stanowiły tam aż 33,1 procent nowych samochodów. A to niemała liczba. Sytuacja ma się również zmienić w Holandii. Partia pracy wysunęła radykalny postulat, że od 2025 roku na terenie tego państwa nie będzie można sprzedawać samochodów o napędzie spalinowym. Mimo tego na świecie samochody te nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Rejestrowanie tych samochodów to również troska o nasze środowisko naturalne, dlatego dobrze będzie jeśli ten trend się odwróci. Wydaje się jednak, że trzeba będzie poczekać na to jeszcze trochę.

 

Dziękujemy portalowi MotoryzacjaDlaKażdego.pl za współpracę merytoryczną

 


 

Katagoria: porady techniczne
Słowa kluczowe: , , , , , , , , ,
Opublikowano 3 lata temu.