Select Page


Alergik w samochodzie


alergik-w-samochodzie
 

Problem alergii dotyczy większości z nas. Reakcje alergiczne są niebezpieczne podczas prowadzenia samochodu. Zaniedbane auto pogarsza stan naszego zdrowia. Jak więc nie dać się alergii podczas prowadzenia pojazdu?

 

W Europie coraz więcej osób cierpi na dolegliwości związane z alergią. Reakcje na pyłki, roztocza czy różne rośliny potrafią stać się bardzo uciążliwe. Kiedy atakują nas w samochodzie, nie tylko obniżają komfort naszej jazdy, ale również stają się niebezpieczne. Należy wziąć pod uwagę fakt, że w czasie jednego „kichnięcia”, poruszając się z prędkością 50-60 km/h, pokonujemy z zamkniętymi oczami nawet do 10 m. Jeśli dodamy do tego brak koncentracji czy łzawienie, może okazać się ze alergia uniemożliwia nam kierowanie pojazdem. Czy można sprawić, aby samochód był dla nas schronieniem, a nie zagrożeniem? Ważne jest aby podejść do tej kwestii z wielką rozwagą. Wnętrze samochodu oraz wymiana filtru to podstawa sterylności wnętrza pojazdu.

Każdy alergik powinien zdać sobie sprawę, że reakcje będą się nasilać, jeśli będziemy wystawieni na działanie alergenów. Samochód może nas przed tym uchronić lub być jednym z miejsc, gdzie jesteśmy narażeni na atak pyłków. Z tego względu osoby podatne na atak choroby, powinny zwrócić szczególną uwagę na kwestie eksploatacji samochodu.

 

Czystość na pierwszym miejscu

Wnętrze pojazdu jest siedliskiem kurzu. Jeśli odpowiednio dbamy i regularnie myjemy pojazd, nie tylko od zewnątrz, ale również w środku, trzeba pamiętać, że kabina brudzi się równie szybko co nadwozie. Alergeny są niewidoczne dla oczu. Kurz zalega w zakamarkach auta, zalega w tapicerce oraz dywanikach. Jak to sprawdzić? Wystarczy mocniej uderzyć ręką w obicie fotela, by dostrzec fakt, ile kurzu potrafi nagromadzić się w krótkim czasie. Dla osób niemających alergii nie ma to większego znaczenia dla zdrowia, natomiast dla osób podatnych oznacza to niemałe problemy. Warto przygotować się na sezon letni, uzbrajając się w kilka podstawowych rzeczy, które pomagają w regularnym czyszczeniu wnętrza naszego samochodu. Doskonale sprawdza się mały samochodowy odkurzacz, ściereczki do kurzu oraz środki do szybkiego prania tapicerki „na sucho”. Przed czyszczeniem zaleca się usunięcie z wnętrza wszystkich niepotrzebnych rzeczy, na których osiada kurz takich jak: stare mapy, płyty czy stare gazety. Można pomyśleć o specjalnych organizerach samochodowym, które są dostępne na rynku w różnych wersjach dostosowanych do naszych potrzeb. Pomogą nam utrzymać porządek oraz ułatwią sprzątanie gromadzącego się kurzu.

 

Po pierwsze wyczyść filtr kabinowy!

Każdy alergik w okresie alergicznym, stara się odciąć od drażniących pyłków poprzez jazdę z zamkniętymi szybami. Jest do dobry sposób pod warunkiem, że powietrze, które znajduje się we wnętrzu pojazdu jest czyste i przefiltrowane. Odpowiedzialny za to jest filtr kabinowy. Uczulone osoby powinny zwrócić na niego szczególną uwagę. Obecnie producenci na rynku oferują specjalnie dostosowane filtry, które są wykonane z higroskopijnego oraz antyseptycznego materiału. Stanowią one skuteczną ochronę przez roztoczami i pyłkami wiszącymi w powietrzu, które dostaje się do naszego pojazdu. Należy również pamiętać o tym, że zakup filtra to nie koniec. Trzeba pamiętać o regularnej wymianie!

 

Artykuł powstał we współpracy z Auto Plaza


 

Katagoria: porady zdrowotne
Słowa kluczowe: , , , , , ,
Opublikowano 2 lata temu.