Select Page


DKV: rośnie popularność kart paliwowych w Europie


 

Z kart paliwowych najchętniej korzystają kraje Beneluksu, największe ilości diesla tankowane są w Wielkiej Brytanii, a przy wyborze emitenta kluczowe są cena i przejrzystość rozliczeń – tak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie DKV Euro Service.

Tym razem szczegółowej analizie poddano korzystanie z kart paliwowych przez floty aut osobowych, ciężarowych oraz autobusów w 11 krajach Europy kluczowych dla wymiany handlowej. Badanie przeprowadził pod koniec 2009 r. niemiecki instytut badań rynkowych „Produkt + Markt”*.

„Obserwujemy, że popularność kart jako metody rozliczania tankowań i opłat drogowych rośnie. Ostatnie analizy podają, że z kart tych korzysta 68% wszytskich firm flotowych w Europie” – mówi Michał Bałakier, prezes DKV Euro Service Polska. Najwięcej spośród nich posiada parki powyżej 10 samochodów osobowych lub niewielkich ciężarowych. Rejony, w których ta metoda płatności jest najbardziej popularna to kraje Beneluksu oraz Hiszpania – tutaj w transporcie profesjonalnym odsetek utrzymuje się na poziomie ok. 90%. Najrzadziej z kart korzystają Czesi i Włosi, a w transporcie ciężkim – Francuzi, poruszający się w głównej mierze na terenie własnego kraju.

Które karty są najbardziej popularne? Licząc łącznie dla flot osobowych i ciężarowych, największym zainteresowaniem cieszą się karty euroShell. Natomiast w segmencie transportu profesjonalnego prym wiedzie DKV Card, obejmując 16% rynku.

Jeśli chodzi o Polskę, w grupie liderów znajdują się trzej operatorzy kart: PKN Orlen (24%), DKV (21%) oraz euroShell (19%). Karty Orlen przeważają w dużych flotach aut osobowych, natomiast DKV Card stosowana jest przez blisko połowę polskich firm zajmujących się transportem ciężkim. Klienci DKV to w głównej mierze floty z pojazdami powyżej 7,5 tony z branży transportowej, obsługujące trasy międzynarodowe, a także parki samochodów osobowych tankujące diesla.

Największe natężenie przewozów krajowych i zagranicznych spośród analizowanych 11 krajów obserwujemy w Niemczech, Francji i Włoszech. Polska znajduje się na samym dole stawki – tylko 6% ruchu międzynarodowego w tej części Europy odbywa się przez nasze terytorium.


 

Katagoria: paliwa i karty paliwowe
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 9 lat temu.