Select Page


UTA: Ecotaxe coraz bliżej


UTA Multibox
 

Już w październiku 2013 r. zostanie w pełni uruchomiony nowy system opłat drogowych we Francji o nazwie ECOTAXE. Emitent kart paliwowo-serwisowych UTA umożliwi rozliczenie tego podatku przy użyciu urządzenia UTA MultiBox®.

UTA MultiBox® już teraz pozwala na elektroniczny pobór myta w ramach kilku systemów autostradowych: TIS PL (Francja), Via-T (Hiszpania), tunel Liefkenshoek (Belgia), Via-Verde (Portugalia), a już niedługo także Ecotaxe (Francja). Oznacza to, że za pomocą tylko jednego urządzenia UTA MultiBox® można regulować myto w 5 systemach w 4 krajach.

Przy użyciu UTA MultiBox® (wydawanego przez UTA już od 2012r.!), będzie można rozliczyć nową opłatę drogową we Francji – Ecotaxe, która będzie obowiązywała już od 1 października 2013 r. i dotyczyła wszystkich pojazdów pow. 3,5 t dmc. Z nowego podatku wyłączone będą m.in. autobusy. Co ważne, nie będzie możliwości uregulowania opłat w ramach Ecotaxe bezpośrednio za pomocą karty czy gotówki, co wiąże się z koniecznością posiadania w pojeździe urządzenia pokładowego do rozliczania opłat. Ci, którzy do tej pory nie zamówili urządzeń mają już niewiele czasu. Należy wziąć pod uwagę czas konieczny na przygotowanie i realizację zamówienia, dostarczenie/odbiór urządzeń oraz wyposażenie w nie pojazdów. Ponadto konieczna będzie rejestracja firmy i pojazdów w systemie Ecotaxe, która lada dzień zostanie uruchomiona dla Klientów UTA.

W sumie nowy podatek obejmie 15 000 km dróg publicznych (krajowych, departamentowych i komunalnych) i będzie funkcjonował niezależnie od istniejącego już systemu TIS PL (autostrady obsługiwane przez prywatne spółki). Wysokość opłat będzie uzależniona od liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej oraz klasy emisji spalin.

Użytkownicy UTA MultiBox® otrzymają dodatkowo 10% rabatu

Warto podkreślić, że z interoperacyjnego urządzenia UTA MultiBox® Klienci UTA korzystają już od 2012 r. W pojazdach zaopatrzonych w UTA MultiBox® opłata za autostrady naliczana jest automatycznie, bez konieczności ich zatrzymywania, co znacznie przyspiesza przejazd, oszczędza czas oraz ułatwia kontrolę kierowców. Poza wygodą i oszczędnością czasu, użytkownicy UTA MultiBox® zyskują również atrakcyjne rabaty: we Francji do 13%, w Hiszpanii do 50%, czy w Belgii (tunel Liefkenshoek) do 26%. Nie bez znaczenia pozostaje oferowany przez UTA odroczony do 30 dni termin płatności, który jest najdłuższym na rynku.

UTA MultiBox® poza możliwością zapłaty myta w różnych systemach i krajach, posiada wiele innych istotnych funkcjonalności, takich jak lokalizację pojazdu na terenie całej Europy (GPS), planowanie tras przejazdu, kalkulację kosztów myta, kontrolę tras przejazdu i wniesionych opłat, czy przekazywanie różnego rodzaju alertów. Serwis online umożliwia przygotowywanie wielu niezbędnych raportów, a także samodzielną zmianę numeru rejestracyjnego pojazdu przypisanego do konkretnego UTA MultiBox®, bez konieczności jego fizycznej wymiany, co w istotnym stopniu ułatwi zarządzenie flotą pojazdów i efektywne planowanie kosztów związanych z nowym systemem.

UTA planuje, że z czasem możliwe będzie rozszerzenie użyteczności UTA MultiBox® w zakresie opłat drogowych tak, by stosowany on był do rejestracji myta także w innych krajach, np. w Polsce, Szwajcarii, Czechach, czy w Niemczech. Urządzenie posiada niezbędne przygotowanie techniczne i tym samym jest pierwszym krokiem w kierunku prawdziwej interoperacyjności myta w Europie – jeden Box dla wszystkich systemów autostradowych.


 

Katagoria: paliwa i karty paliwowe
Słowa kluczowe: , , , ,
Opublikowano 5 lat temu.