Select Page


Wtransnet: Jak skutecznie zarządzać pracą podwykonawców w sektorze TSL?


 

Efektywne zarządzanie współczesnym łańcuchem dostaw na skalę europejską to nie lada wyzwanie  dla menedżerów logistyki. Rosnące wymagania klientów i złożoność procesów  sprawiają, że bez wsparcia zaawansowanych systemów informatycznych staje się ono praktycznie niemożliwe. Szczególnie w przypadku dużych operatorów logistycznych czy firm spedycyjnych korzystających z usług podwykonawców – zapewnienie odpowiedniej jakości usług staje się kluczowym problemem. Przewoźnicy będący ostatnim ogniwem tego łańcucha stanowią swojego rodzaju wizytówkę dla zleceniodawcy i często od ich rzetelności zależy wizerunek firmy w oczach klienta końcowego.

Naprzeciw problemom związanym z zarządzaniem podwykonawcami wyszła firma Wtransnet – złożona w 1996 r. jako giełda ładunków i pojazdów – obecnie lider na rynku hiszpańskim i portugalskim w dziedzinie zaawansowanych systemów on-line do zarządzania logistyką i transportem, obecna w 22 krajach Europy w przeszło 9 tyś. firm stanowiących społeczność Wtransnet. Dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu w pracy zarówno z przewoźnikami jak i operatorami logistycznymi oraz spedycjami w całej Europie, firma powołała w 2010 r. sekcję Wtranset Corporate, która oferuje trzy wyspecjalizowane rozwiązania wspierające zarządzanie podwykonawcami oraz optymalizację procesów operacyjnych w tym zakresie.

Transport Manager
Jest systemem zarządzającym przydzielaniem ładunków podwykonawcom. Działa w czasie rzeczywistym w oparciu o aktualne informacje dotyczące lokalizacji i dyspozycyjności ich pojazdów oraz  wykorzystuje zebraną wiedzę operacyjną dotyczącą taboru i specyfiki pracy poszczególnych przewoźników.

Spedytor wprowadzając do systemu zlecenie przewozu konkretnego ładunku otrzymuje natychmiastową  informację o znajdujących się najbliżej przewoźnikach, którzy mają wolne pojazdy spełniające wymagane kryteria przewozu lub otrzymuje listę przewoźników, którzy stale jeżdżą dla firmy na danej trasie albo pochodzą z miejsca załadunku lub rozładunku. Dzięki temu rozwiązaniu można dokonać zawsze najbardziej optymalnego wyboru podwykonawcy dla danego zlecenia oszczędzając w ten sposób czas i pieniądze. Transport Manager pozwala także niwelować sytuacje krytyczne w dziale spedycji oraz zwiększa niezawodność i bezpieczeństwo łańcuch dostaw.

Doc & Data
System zarządzania dokumentami, który  pozwala na lepszą kontrolę procesu certyfikacji przewoźników. Dzięki temu firma spedycyjna czy logistyczna dysponuje zawsze aktualnymi informacjami na temat swoich podwykonawców, co pozwala na zagwarantowanie swoim klientom wysokiej jakości i bezpieczeństwa wykonywanych usług.

Podwykonawcy, którzy posiadają dostęp do systemu mogą na bieżąco aktualizować swoje dane i uzupełniać dokumenty wymagane przez zleceniodawców oraz informować o zmianach taboru i możliwościach swoich usług. Dzięki bieżącej kontroli i weryfikacji danych Doc & Data zapobiega ewentualnym nadużyciom i zwiększa bezpieczeństwo łańcucha dostaw.

Tender Center
Platforma do zarządzania przetargami dla stałych podwykonawców. System oferuje możliwość wprowadzania wewnętrznych przetargów dla wybranej grupy przewoźników. Zaproszone do przetargu firmy składają swoje oferty na daną trasę lub zlecenie i system wyłania finalistów, którzy najlepiej spełniają zadane przez zlecającego kryteria. Ostateczny wybór przewoźnika należy do firmy zlecającej przetarg.

Dzięki transparentnym zasadom prowadzenia licytacji system pozwala optymalizować koszty transportu dając jednocześnie równe szanse wszystkim przewoźnikom biorącym udział w przetargu i eliminując możliwości ewentualnych nadużyć.

Sprawdzone i efektywne rozwiązania
Jedną z firm, która  od początku korzystała z rozwiązań oferowanych przez Wtransnet Corporate była grupa Gefco. Juan Ramón Serrano, odpowiedzialny za  Dział Zakupów Gefco Hiszpania zapewnia – „Te rozwiązania  pozwoliły nam  znacząco zredukować czas jaki przeznaczaliśmy na zarządzanie naszymi przewoźnikami zarówno w procesie ich certyfikacji, jaki i w trakcie zgłaszania ofert  tras. Posiadamy obecnie ponad 1000 zweryfikowanych podwykonawców”. Gefco wdrożyło już systemy Tender Center i Doc & Data w 10 krajach. Dział Techniczny IT Wtransnet wspólnie z Gefco dostosował oba produkty do indywidualnych potrzeb firmy, które zostały zintegrowane w nowym systemie nazwanym Carrier Management System (CMS).  Jak mówi Juan Ramón Serrano – „Planujemy, ze w przyszłości system CMS będzie platformą przeznaczoną do procesu kwalifikacji przewoźników oraz zgłaszania zleceń transportowych dla całej międzynarodowej sieci Gefco”. W celu zapewnienia jak najefektywniejszego wdrożenia rozwiązań Corporate, Wtransnet oferuje klientom nadzór nad planem wdrożeniowym, szkolenia dla użytkowników systemu oraz zapewnia późniejszą obsługę help-desk swoich produktów.

Jaume Esteve
dyrektor generalny Wtransnet

– W Wtransnet wierzymy, że w sektorze TSL jest wiele firm chcących rozwijać swoją działalność z innymi przedsiębiorstwami w oparciu o relacje wygrany-wygrany (Win-Win), które kierują się tymi samymi wartościami – rzetelnością i profesjonalizmem. Z tego powodu wprowadzamy innowacyjne serwisy ułatwiające nawiązywanie relacji biznesowych pomiędzy tego typu firmami w bezpiecznym i zaufanym otoczeniu. Sekcja Wtransnet Corporate to nasza odpowiedź na zapotrzebowanie klientów, którzy w swojej pracy korzystają z usług podwykonawców i chcą podnosić standardy bezpieczeństwa i jakości usług w łańcuchu dostaw.


 

Katagoria: giełdy
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 7 lat temu.