Select Page


Albor: Sukces nagrodą za wytrwałość


alborPrzed treścią
 

Każda firma cieszy się z otrzymywanych wyróżnień. Szczególne znaczenie mają te laury, które odzwierciedlają codzienną wytrwałą realizację zamierzonych celów. Takim trofeum jest niewątpliwie odebrana w dniu 07.02.2014 r. z rąk prezesa MAN Truck & Bus Polska Sp. z o.o. Pana Piotra Stańskiego nagroda dla ZTUH ALBOR Wałcz za najlepszy Serwis MAN w Polsce. Jest ona poświadczeniem uzyskania przez ALBOR najlepszego i jednocześnie rekordowego wyniku stopnia zadowolenia klientów (CRI) w 2013 roku. Jest jednocześnie niefinansową premią za codzienny trud wkładany przez wszystkich bez wyjątku pracowników naszej firmy w profesjonalne działanie i obsługę na najwyższym możliwym poziomie. Wyróżnienie to cieszy tym bardziej, że jest przyznane na podstawie opinii wystawionych nam przez zadowolonych klientów.

Firma rodzinna ALBOR (nazwa własna to akronim utworzony z inicjałów Aliny i Bolesława Rafałko) istnieje od 1991 roku. Początki działalności oparte były na usługach transportowych, świadczonych z wykorzystaniem własnego taboru. Naturalną konsekwencją profilu tej działalności oraz użytkowania przejętej od PTHW bazy wraz z warsztatem mechanicznym była oferta przeglądów i napraw samochodów ciężarowych, wykonywanych na własne potrzeby oraz świadczonych dla klientów zewnętrznych. Uzupełnieniem oferty była sprzedaż części zamiennych. ALBOR zajmował się ponadto innymi rodzajami działalności, m.in. składem opału, skupem owoców – konieczne było poszukiwanie zysków w celu zabezpieczenia środków na opłaty z tytułu dzierżaw oraz na dalszy rozwój firmy w warunkach raczkującego polskiego kapitalizmu.

W biznesie, tak samo jak upór i wytrwałość w dążeniu do celu, potrzebna jest odrobina szczęścia. Takie szczęście na początku lat 90-tych XX wieku sprzyjało właścicielom firmy. Dzięki samodzielnie przygotowanemu wnioskowi i biznesplanowi ALBOR jako jeden z niewielu zakładów otrzymał kredyt inwestycyjny z funduszu polsko-amerykańskiego. Pozwoliło to na zakup kolejnych własnych pojazdów, a w lutym 1993 roku firma znalazła i zakupiła nową siedzibę (w tym miejscu funkcjonuje do dziś). Rozsądek właściciela powodował, że wypracowywane zyski przeznaczane były na modernizację warsztatu, rozbudowę infrastruktury socjalnej i biurowej, powiększanie własnego taboru.

W 1997 roku pod logiem ALBORU zaczęły jeździć pierwsze używane ciężarówki MAN. Firma zajmowała się równocześnie montażem samochodów ciężarowych – na potrzeby własne jeździły złożone samodzielnie przez ALBOR pojazdy Star200, Avia i Jelcz. Podpisano ponadto umowę z Servipolem, wzbogacając ofertę o części zamienne do samochodów ciężarowych marki DAF, Iveco, MAN, Mercedes, Renault, Scania i Volvo.

Niestety, wkrótce los firmy został wystawiony na ciężkie próby. Na skutek przemian gospodarczych (spadek zapotrzebowania na przewozy, wzrost opłat i cen paliw) szefostwo podjęło decyzję o zawieszeniu działalności transportowej, skupiając całą aktywność na tworzeniu profesjonalnego serwisu i sprzedaży części zamiennych. Właściciel firmy, podpatrując na gruncie działalność kilku niemieckich autoryzowanych serwisów MAN-a, postanowił wdrożyć funkcjonujące tam rozwiązania i z tą marką związać przyszłość zakładu. Tragedia z 26 sierpnia 1999 roku o mały włos nie przekreśliła tych odważnych planów – pożar doszczętnie strawił halę warsztatową z całym wyposażeniem i przyjętymi do naprawy pojazdami klientów, na skutek poparzeń zmarł jeden z pracowników. O tym, że właściciele nie podjęli decyzji o zaprzestaniu działalności, przesądziła postawa pracowników i ich zaangażowanie w odbudowę zakładu. ALBOR powstał jak feniks z popiołów, choć niewielu wówczas wierzyło w taki scenariusz.

Okres przełomu wieków był również przełomowy dla firmy. Rozpoczął się jej dynamiczny i trwający do dziś rozwój. Po kilku miesiącach pracy „pod chmurką”, zakład działał już w odbudowanej dzięki uporowi załogi hali. W latach 2001 i 2002 zakupiono od miasta tereny przyległe do siedziby firmy, by już w 2003 roku wybudować wygodny plac manewrowy. Jednocześnie rosnące zapotrzebowanie na świadczone usługi legły u podstaw dalszej rozbudowy infrastruktury – w latach 2005-2006 powstała siedziba w obecnym jej kształcie.

Sama siedziba wyróżnia się architekturą (nominacja do X edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2005”, organizowanego przez Targi Pomorskie pod honorowym patronatem prezydenta RP, ministra infrastruktury, ministra zdrowia, ministra kultury, generalnego konserwatora zabytków, głównego inspektora nadzoru budowlanego i głównego inspektora ochrony środowiska), nie zapomniano również o funkcjonalności. Hala warsztatowa jest przestronna, dobrze oświetlona, wyposażona w sześć stanowisk naprawczych, w tym 20-metrowe stanowiska przelotowe, kanały, podnośniki kolumnowe i suwnice.

Dopełnieniem jest profesjonalny osprzęt – serwis posiada komputery, przede wszystkim komputer diagnostyczny MAN-CATS II, testery do diagnozowania i naprawy układów hamulcowych i pneumatycznych WABCO, KNORR, HALDEX, a także układów ECAS, ABS, EBS, EDC i wiele innych.

Część biurowa i socjalna to przestrzeń i ciekawy wystrój wnętrz – tutaj prym wiedzie żona właściciela Alina. W trosce o wygodę kierowców, na terenie serwisu znajdują się miejsca wypoczynku i pokoje hotelowe.

Równolegle dzięki determinacji właściciela ALBOR został jednym z pierwszych pięciu członków-założycieli ogólnopolskiej sieci naprawczej Q-Service Truck, Bolesław zaś piastował funkcje w zarządzie tego stowarzyszenia. Doceniając zaś znaczenie jakości świadczonych usług, wdrożono i certyfikowano w grudniu 2004 roku system zarządzania ISO 9001:2000.

Zwiększając szanse rozwoju firmy w maju 2003 roku podpisano umowę z Inter-Cars, otwierając najpierw oddział zajmujący się sprzedażą części samochodowych w Wałczu, a później w Pile, którymi kieruje zięć Armin.

Współpraca ALBORU z warsztatami zrzeszonymi w sieci Q-Service Truck oraz z potentatem na rynku części zamiennych firmą Inter-Cars zaowocowała wymianą wielu doświadczeń i pozwoliła na wdrożenie licznych pomysłów usprawniających działanie warsztatu, a także wymiernie podnoszących poziom usług serwisu.

Od roku 2005 zakres działalności został rozszerzony o sprzedaż pojazdów używanych (najpierw pojazdów specjalistycznych do przewozu drewna, obecnie głównie używane ciężarówki MAN z półroczną gwarancją), a także dystrybucję nowych naczep i wywrotek firmy Inter-Cars. Sprzedaż części i pojazdów to domena syna właścicieli, Łukasza, który podjął pracę w firmie rodzinnej w 1998 roku, a obecnie jest jej menadżerem.

albor13

Bolesław Rafałko nie porzucił planów i dzięki konsekwencji, uporowi i aktywnej postawie wszystkich pracowników  w marcu 2007 roku ALBOR otrzymał autoryzację MAN. Działając w sieci MAN Truck & Bus Polska ALBOR posiada autoryzację serwisu oraz na sprzedaż oryginalnych części zamiennych, natomiast Bolesław jest Vice-prezesem Stowarzyszenia Partnerów Serwisowych MAN. Obecnie posiada również autoryzacje takich producentów jak: BPW, SAF, Haldex, Wabco, Knorr, Jost, Orlandi, Gigant, Webasto, Eberspächer oraz producentów przyczep i naczep Inter-Cars i Zasław.

Rok 2013 to nie tylko wspaniały wynik uzyskany w audycie MAN-a. Firma przypomniała sobie o początkach, powracając do działalności spedycyjnej i transportowej. Dzisiaj pod logiem ALBORU jeżdżą wyłącznie ciągniki siodłowe MAN, a ambitne plany zakładają rozwój tej części działalności.

Firma ALBOR w swojej ponad dwudziestoletniej historii była laureatem różnych konkursów i zdobywcą licznych nagród lokalnych i ogólnopolskich, m.in. (żeby nie wymieniać wszystkich):
– nagroda dla najlepszej firmy w Wałczu „Złota Korona”
– nagroda gospodarcza roku „Koszaliński Denar 2004”
– najlepszy warsztat Q-Service Truck
– nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Firma Roku 2007”
– „Laur Powiatu Wałeckiego” (rok 2013)
– laureat Gali Mistrzów Warsztatu „Złoty Klucz”.

Szczególną kategorią są wyrazy uznania za działalność charytatywną i społeczną. Firma otrzymała m.in. „Certyfikat Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych” przyznany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej, tytuł „Mecenasa Muzeum Ziemi Wałeckiej”, tytuł „Przyjaciela Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wałczu” i „Przyjaciela Szkoły Podstawowej Nr 4 w Wałczu”. Od wielu lat sponsoruje Uczniowski Klub Sportowy „Czwórka” w Wałczu, wspiera finansowo działania TPD i Parafii Św. Antoniego w Wałczu, a także liczne szkoły z terenu Wałcza i okolic. Brała też udział w sponsorowaniu licznych niezwykle ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeń i jubileuszy.

Bolesław Rafałko jest prezesem Klubu Współpracy Międzynarodowej, czynnie uczestnicząc w nawiązywaniu i utrwalaniu partnerstwa z miastami Werne i Kyritz. Te wszystkie i wiele innych aktywności zostały ukoronowane przyznaniem Bolesławowi Honorowego Medalu „Za zasługi dla miasta Wałcza”. Pokazują też one, że ALBOR nie zamyka się wyłącznie w działalności pod adresem siedziby, ale chętnie i otwarcie poszukuje partnerów do współpracy w Polsce i Europie.

Bolesław, Alina i Łukasz nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Właściciele mają w zanadrzu kilka ciekawych pomysłów, które w najbliższych latach zapewne zostaną wdrożone. Pomysły te są odpowiedzią na zmieniające się realia gospodarcze i ekonomiczne, są związane z branżą, na której właściciele niewątpliwie się znają, są wreszcie potwierdzeniem, że zgrany zespół profesjonalistów z jednej strony sumiennie realizuje stawiane przed nimi cele, z drugiej zaś dopinguje szefostwo do innowacyjnego myślenia i działania.

Jedno jest pewne, i otrzymana nagroda dla najlepszego serwisu MAN-a w Polsce tego dowodzi. Wybierając ALBOR klient wybiera solidność, szybkość napraw, gwarancję na wykonane usługi, przystępne ceny, fachową pomoc i wsparcie techniczne ze strony doświadczonego i systematycznie podnoszącego wiedzę i kwalifikacje zespołu specjalistów. To nie tylko puste deklaracje, to jest nasza codzienna wytężona praca.

Zapraszamy!


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: , , , , ,
Opublikowano 5 lat temu.