Select Page


Becker: jakość map ma znaczenie


 

Bez aktualnych i szczegółowych map urządzenie nawigacyjne jest bezwartościowe, dlatego dla PND marki Becker regularnie wprowadzane są aktualizacje map. W związku z pojawieniem się nowej wersji firma prezentuje szczegóły dotyczące ich opracowywania. Weekendowe wycieczki, wyjazdy na wakacje – wiosną i latem znacznie częściej używamy urządzeń nawigacyjnych, dlatego warto wiedzieć, jakie dane zawierają mapy oraz jak sprawdzić ich aktualność.

Aby mapy oferowane w urządzeniach nawigacyjnych Becker były aktualne w momencie udostępnienia wprowadzono funkcję „Nowo otwarte odcinki dróg”. Przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad producent map sprawdza, kiedy dane odcinki dróg będą otwarte do eksploatacji i odpowiednio wcześniej wprowadza je do mapy. Przykładowo w mapach Q4 2010, które zostały udostępnione 21 kwietnia 2011 r. pojawiły się odcinki:
– Autostrada A1 Rowień – Świerklany (otwarta 21 kwietnia 2011 r. – źródło GDDiK) – oba nowe węzły są już wprowadzone do map;
– Droga ekspresowa S7 Skarżysko – Występna (otwarta 27 kwietnia 2011 r. – źródło GDDiK) – trzy nowe węzły  drogowe uwzględnione w geometrii map;
– Autostradowa Obwodnica Wrocławia od węzła Wrocław Południe do Węzła Lotnisko (otwarta 5 maja 2011 r. – źródło GDDiK) – mimo, że nowy odcinek został oddany dwa tygodnie po udostępnieniu map jest w nich zawarty;
– Estakada w ciągu ul. Nowohuckiej i Powstańców Wielkopolskich (czeka na pozwolenie na użytkowanie obiektu – źródło MPK w Krakowie 10 maja 2011 r.) – estakada jest już widoczna na mapach.

Najnowsze mapy Becker Q4 2010 to również duże zmiany w mapach innych krajów. Serbia oraz Macedonia posiadają prawie pełną siatkę dróg. Pokrycie zwiększyło się do odpowiednio 96 i 97%. Lista punktów POI również uległa znacznemu powiększeniu i liczy kilka tysięcy (hotele, restauracje, stacje benzynowe). W Rosji pokrycie mapy to już nie tylko część europejska, ale również miejscowości położone daleko za górami Ural. Miasta Nowosybirsk, Omsk, Władywostok oraz wiele innych posiadają pełne pokrycie sieci drogowej oraz adresowej. Dodatkowo wyłącznie w nawigacjach Becker są obrysy budynków wraz z dokładną numeracją. Na Ukrainie pokrycie siatki drogowej to już 99,9 % oraz wszystkie miejscowości i miasteczka. Dodatkowo w każdym urządzeniu dostępne są cyrylice: rosyjska i ukraińska.

Dobre mapy to nie tylko szczegółowa siatka ulic, dlatego w urządzeniach nawigacyjnych Becker zastosowano dodatkowe funkcje pozwalające na lepszą orientację w otoczeniu. Jedną z nich jest realistyczny widok 3D: wiaduktów (pomaga ocenić możliwość przejazdu większym pojazdom), topografia terenu (umożliwia przejrzenie trasy tuż po obliczeniu i usunięcia stromych odcinków prowadzących przez góry), bryły budynków w centrach miast oraz atrakcje turystyczne (przyspiesza orientację podczas jazdy przez miasto). Dodatkowo grafikę 3D uzupełnia rzeczywisty widok krajobrazu, obrysy jezior i rzek są zaznaczone na niebiesko, co może być przydatne np. dla kierowców transportujących materiały mogące skazić wodę na terenach, na których jeszcze nie ma map dla samochodów ciężarowych.

Kolejne udogodnienia dla kierowców to zastosowanie drogowskazów w realistycznej kolorystyce oraz rzeczywistego widoku najważniejszych skrzyżowań i rozjazdów. Natomiast funkcję asystenta pasa skrętu uzupełnia kierunkowość pasów zaznaczona na mapie. W urządzeniach marki Becker użytkownicy znajdą też aktualne znaki drogowe i limity prędkości oraz komunikaty uprzedzające o zbliżaniu się do nich. W modelach przeznaczonych dla kierowców samochodów ciężarowych istnieje dodatkowo możliwość podania dokładnych parametrów pojazdu oraz informacji o materiałach niebezpiecznych na podstawie których urządzenie kalkuluje odpowiednią trasę.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: ,
Opublikowano 8 lat temu.