Select Page


BOMAG: Kolejna droga w technologii betonu wałowanego


boomag
 

W dniach 21-22 października b.r., w Ewuninie (gm. Wilkołaz, woj. lubelskie), CEMEX Infrastruktura wraz z firmą FAYAT BOMAG Polska wykonał kolejną drogę z betonu wałowanego (RCC). Wygrany przez CEMEX przetarg dotyczył przebudowy – modernizacji drogi na odcinku 424 m.

Do przebudowy drogi użyto maszyn wraz z operatorami, należącymi do FAYAT BOMAG Polska, tj.: rozkładarki BOMAG BF 800C i walca stalowego BOMAG BW 174 AD o wadze 9 ton. Rozkładarka BF 800C rozłożyła podbudowę tłuczniową z mieszanką dolomitową o grubości 8 cm, na długości 424 m i szerokości 3 m, która to została następnie utwardzona walcem. Z mieszanki betonowej zaprojektowanej i wyprodukowanej przez CEMEX, rozłożono warstwę ścieralną z betonu wałowanego na szerokości 2,8 m. Grubość drogi po zawałowaniu wyniosła 12 cm.

Głównym celem przedsięwzięcia dla gminy było sprawne i szybkie wybudowanie drogi w nowej technologii. Dla wykonawców natomiast – uzyskanie założonych właściwości i wytrzymałości betonu przy użyciu sprzętu BOMAG oraz sprawdzenie ich osiągów technicznych i wydajnościowych. Rozkładarka chociaż została zaprojektowana do rozkładania mas bitumicznych, niezwykle sprawnie radzi sobie także z układaniem betonu w technologii RCC.

Rozkładarka BOMAG BF 800C, wykorzystywana w Ewuninie ma następujące parametry:
– Ciężar: 20 t
– Szerokość blach gładzących 40 cm, waga stołu aplikacyjnego ok. 4 t, szerokość pracy 2,5 – 10m
– Duży ciężar oraz stabilność stołu rozkładanego
– Poszerzenia stołu do 10m montowane mechanicznie
– Odpowiednia szerokość płyt gładzących
– Wysoka wydajność agregatów zagęszczających stołu, tj. wibracji oraz listew ubijaków
– Podwyższona odporność na zużycie elementów roboczych ze względu na agresywne działanie
materiału rozkładanego
– Niezawodność (parametry silnika, wydajność).

bomag2– „Uczestniczyliśmy w kolejnym przedsięwzięciu drogowym z naszymi maszynami, wspólnie z firmą CEMEX Infrastruktura. W Ewuninie beton rozkładany był w sposób „klasyczny”, tzn. po ułożeniu musiał być zawałowany. Nie sprawiło to żadnego problemu ani rozkładarce BF 800 C, ani walcowi BW 174 AD. Zarówno maszyny, jak i nasi operatorzy spisali się doskonale. Plac budowy był wizytowany przez przedstawicieli lokalnych władz, którzy byli pod dużym wrażeniem efektu końcowego. Kolejny raz sprzęt BOMAG potwierdził swoją wysoką klasę w technologii betonu wałowanego” – powiedział Mirosław Król, Dyrektor Generalny FAYAT BOMAG Polska.

Nowe betonowe drogi coraz częściej znaczą swoje miejsce na mapie lokalnych dróg w Polsce. Technologia betonu wałowanego łączy zalety nawierzchni dróg betonowych, tj.: trwałość, niskie koszty eksploatacyjne z szybkością układania i krótkim czasem oddania do użytkowania typowym dla nawierzchni asfaltowych. Metoda zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych, jest stosowana z powodzeniem od lat 70. ubiegłego stulecia w miejscach, gdzie jest ważna wytrzymałość konstrukcji i szybki czas budowy, tj.: do budowy dróg lokalnych, placów postojowych, podbudowy pod nawierzchnie autostrad, etc.

Przedstawiciele firm – producentów betonu widzą w tej technologii wiele korzyści dla lokalnych społeczności. Technologia może być stosowana przez gminy, naprawiające drogi lokalne czy też nadleśnictwa, gdzie potrzebny jest szybki sposób na utwardzenie i wzmocnienie dróg gruntowych.

vvvvW ofercie BOMAG znajdują się także rozkładarki dostosowane do pracy na podbudowach i betonach – wersja BF 800C Soil, atrakcyjna również pod względem cenowym. Konstrukcja maszyny z ciężkim stołem o ciężarze 4 ton z blachami gładzącymi o szerokości 40cm sprawia, że podczas wbudowywania mieszanki jest ona lepiej dogęszczona i uzyskuje się jeszcze większą równość nawierzchni. BOMAG oferuje też inne modele rozkładarek, od mniejszych – BF 223C, BF300 C/P, BF600 C/P, BF800C/P aż do –BF 900C.

Informacje o Grupie FAYAT
Grupa FAYAT powstała w 1957 roku. W jej skład wchodzą firmy z branży produkcji maszyn drogowych (BOMAG, Breining, Secmair) i wytwórni mieszanek mineralnych (Marini, SAE, Ermont). Grupa Fayat zatrudnia 18500 pracowników w 120 krajach. W Polsce przedstawicielem Grupy FAYAT jest firma FAYAT BOMAG Polska z siedzibą w Warszawie.


 

Katagoria: inne sprawy techniczne
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 6 lat temu.